Subiect "contributia pentru pensie suplimentara, articolul" Deschis de STOICEA COSTEL la data: 11/03/2011 3:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contributia pentru pensie suplimentara, articolul
Scris de: STOICEA COSTEL la data: 11/03/2011 3:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In articolul 168 din legea unitara a pensiilor in vigoare se stipuleaza ca cei care au contribuit cu 3, 4, 5 % la fondul de pensie beneficiaza de cresteri cu anumite procente a pensiei. Am solicitat la societatea unde am lucrat o adeverinta in acest sens dar am fost refuzat. Am fost la Casa de pensii si am intrebat aceiasi problema si mi s-a spus ca nu imi trebuie. In lege se spune clar " cei care au contribuit" deci este necesara o adeverinta. Intrebarea mea este : aceasta contributie este luata in calcul in mod automat sau nu ?
Va multumesc
Re: contributia pentru pensie suplimentara, articolul
Scris de: la pensie la data: 11/04/2011 3:08am
In articolul 168 din legea 263/2010 nu exista citatul pus de dv intre ghilimele ci “asiguratii care au contribuit”
Insa dv nu trebuie sa faceti analiza expresiei ci sa retineti urmatoarele :
Articolul 168 din legea 263/2010 are doua aliniate .
La aliniatul (1) sunt nominalizate procentele de majorare pentru contributia la pensia suplimentara cu 2. 3 respectiv 5 %. Aceste contributii au fost obligatorii si ele fiind platite de toti nu este necesara adeverinta ci majorarile de la acest aliniat se acorda automat.
La aliniatul (2) sunt nominalizate procentele de majorare pentru contributia la pensia suplimentara cu 4%. Aceasta contributie a fost benevola si ea ne fiind platita de toti, asiguratii care au platit-o trebuie sa prezinte adeverinta de la angajator.
Deci dv trebuie sa analizati in care aliniat va incadrati. Noi presupunem in aliniatul (1) si in acest caz nu va trebuie adeverinta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1