Subiect "Calcul pensie" Deschis de Handoreanu Daniela la data: 11/03/2011 6:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Handoreanu Daniela la data: 11/03/2011 6:15am
Gen: feminin
Data nasterii: 26 decembrie 1955
Stagiul de cotizare: 32
Alte date:
Intrebare: intentionez sa ma pensionez anticipat la finele lui 2012, de aceea este introdus orientativ si anul urmator. Va rog sa-mi explicati cum se calculeaza pensia pt anul 5 de facultate la zi - inginer, de ce procentul este atat de mic intrun an 1979, in care am si inceput sa lucrez prin repartitie guvernamentala, fata de ceilalti 4 ani de facultate anteriori. Daca se poate as dori sa verificati in datele introduse cf cartii de munca. Unele cifre sunt colorate in albastru, ce semnaleaza asta?
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/04/2011 3:52am
Calculul punctajelor lunare si anuale pe perioada facultatii inainte de aprilie 2001 se face astfel :
- Se calculaza un punctaj lunar prin impartirea salariului minim pe economie din luna respectiva cu salariul mediu pe economie.
- Se calculeaza un punctaj anual pe un an calendaristic impartind suma punctajelor lunare din acel an la 12 indiferent cate luni s-au lucrat in acel an .
Deci in anul 5 luandu-se in calcul numai 8 luni, deoarece din septembrie v-ati angajat, punctajul pentru facultate rezulta mai mic.
Am verificat datele introduse in program si avem urmatoarele observatii :
- In perioada septembrie 1988– august 1989 sporul de vechime este 9 % nu 6 %
- In perioata dupa martie 1992 pana in martie 2001 sporurile trebuie dovedite cu adeverinta de la angajator.
Nu putem sa va dam nicio explicatie pentru sumele scrise in culori diferite in carnetul de munca deoarece aceasta nu a fost o regula generala. In anumite perioade de timp in carnetul de munca s-au inscris separat salariile tarifare si separat sporurile sau separat salariil tarifare si separat salariile brute si functonarul de la carnele de munca a vrut sa fie mai sugestiv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1