Subiect "Cand ma pot pensiona?" Deschis de Grama Mihaela la data: 11/03/2011 6:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand ma pot pensiona?
Scris de: Grama Mihaela la data: 11/03/2011 6:32am
Gen:B
Data nasterii: 10.09.1951
Stagiul de cotizare: 30 ani
Alte date: din care 21 ani si 9 luni a lucrat in grupa II de munca
Intrebare: Pentru tatal meu. Doresc sa stiu cand se poate pensiona? si,daca la reducerea varstei de pensionare, anii lucrati in grupa II se adauga si ca stagiu de cotizare sau doar ca vechime??
Re: Cand ma pot pensiona?
Scris de: la pensie la data: 11/04/2011 4:04am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 10 septembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 21 ani lucrati in grupa II beneficiza de un spor de vechime de 5 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu de cotizare de 35 ani si 3 luni.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 21 ani beneficiaza de o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni conform careia are dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 10 martie 2012.
In prezent are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu o diminuarea mica, sub 3 %.
Re: Cand ma pot pensiona?
Scris de: Grama Mihaela la data: 11/04/2011 10:05am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc pentru promtitudine si ajutor,
As dori sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu calculul sporului de vechime de 5 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare. Cum l-ati calculat?
Nu stiu daca influenteaza cu ceva situatia tatalui meu dar am omis sa scriu in primul mesaj ca:
- acei 21 de ani si 9 luni de grupa II i-a efectuat in perioada 01.12.1972-01.09.1994;
- din 01.09.2001 nu mai lucreaza, este plecat din tara.
Re: Cand ma pot pensiona?
Scris de: Carp Mircea la data: 11/05/2011 8:18am
Cei 5 ani si 3 luni influienteaza situatia tatalui astfel:
Realizeaza stagiul complet de cotizare(cerut de lege)de 35 de ani si astfel poate beneficia de reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni din 65.Cei 5 ani si 3 luni se calculeaza tinand cont de:
Legea 263/2010:
Art. 16 Constituie stagiu de cotizare in sistemul public de pensii:
a) vechimea in munca recunoscuta pentru stabilirea pensiilor pana la data de 1 aprilie 2001;
Art. 17
(1) Constituie stagiu de cotizare si perioada suplimentara la vechimea in munca sau la vechimea in serviciu acordata in baza legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001 pentru perioadele realizate in grupa I, a II-a,

Legea 3/1977
ART. 16
Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li ia in calculul vechimii in munca, pentru fiecare an lucrat in aceste grupe: un an si sase luni pentru grupa I sau un an si trei luni pentru grupa II
Deci la 21 de ani revin 5 ani si 3 luni(3 luni la un an).
Re: Cand ma pot pensiona?
Scris de: la pensie la data: 11/05/2011 9:48am
Tatal dv pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca si de pensie anticipata partiala trebuie sa aiba stagiul de cotizare egal sau mai mare decat stagiul complet de cotizare care in cazul dansului este de 35 ani. Aceasta conditie o indeplineste cu ajutorul sporului de vechime pentru stagiul in grupa de munca.
Acest spor l-am calculat inmultind stagiul de 21 ani cu sporul de vechime de 3 luni/ an complet de stagiu, care se acorda conform prevederilor legale precizate de domnul Carp Mircea caruia ii multumim.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1