Subiect "pensie de urmas" Deschis de casatorit la data: 11/03/2011 6:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de urmas
Scris de: casatorit la data: 11/03/2011 6:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Stimate domn,in legatura cu pensia de urmas,am gradul doi (accentuat)de handicap si sunt casatorit..Am o problema,am fost sa depun dosarul pt pensia de urmas si mi s-a zis ca nu am voie sa iau pensia de urmas deoarece sunt casatorit!!Este adevarat??mi se pare incredibil de aberant!!!ce treaba are sotia mea cu pensia mea????
Re: pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 11/04/2011 4:28am
Nu ati precizat dupa cine aveti pensie de urmas.
Daca aveti pensie de urmas dupa parinti atunci pensia de urmas nu este conditionata de casatoria dv.
Daca aveti pensie de urmas dupa sotie (adica pensie de urmas de sot supravietuitor) atunci pensia dv de urmas se suspenda conform art 114 alin (1) litera i) din legea pensiilor 263/2010, daca va recasatoriti.
Re: pensie de urmas
Scris de: casatori la data: 11/05/2011 9:29am
la pensie :
Nu ati precizat dupa cine aveti pensie de urmas.
Daca aveti pensie de urmas dupa parinti atunci pensia de urmas nu este conditionata de casatoria dv.
Daca aveti pensie de urmas dupa sotie (adica pensie de urmas de sot supravietuitor) atunci pensia dv de urmas se suspenda conform art 114 alin (1) litera i) din legea pensiilor 263/2010, daca va recasatoriti.


deci ma minte pe fata...da,e dupa tatal meu..de fapt,am mai scris aici...cu nickul iasi...nush ce sa mai fac...pur si simplu nu vrea sa rezolve,vrea spaga...?-dar pt ce spaga frate ,ca doar nu incalca legea???????-...timpul trece,intretinerea creste...ce sa fac?sa depun personal dosarul la comisie?parca ati spus ca si cu gradul mediu-trei-pot sa iau pensie de urmas....oricum e mai mare decat indemnizatia de 234 roni.....ms anticipat!
Re: pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 11/05/2011 10:10am
Pentru solutionarea cererii dv adresati-va cu o contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii care este organizata pe langa Casa Nationala de Pensii Publice.
Contestatia o depuneti la registratura Casei de Pensii teritoriala de care apartineti.
Aveti dreptul la pensie de urmas dupa parinti daca aveti invaliditate de orice grad dar daca invaliditatea a aparut inainte de varsta de 16 ani sau inainte de varsta de 26 ani daca la aparitia invaliditatii erati incadrat in o forma de invatamant.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1