Subiect "Recalculare pensie pentru conditii speciale de munca" Deschis de Niculescu Niculae la data: 11/07/2011 7:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie pentru conditii speciale de munca
Scris de: Niculescu Niculae la data: 11/07/2011 7:17am
Gen:M
Data nasterii:31.08.1951
Stagiul de cotizare:36 ani 9 luni 11 zile
Alte date:Pensionat conform L 95/2008 al personalului tehnic nenavigant din aviatia civila.Dosar 191457/10.09.2009
Intrebare: Conform ultimei decizii de pensionare detinute din data de 21.12.2009 am o pensie de 2016 lei.Un stagiu complet de cotizare de 36 ani 9 luni 11 zile . Un numar de puncte realizare de 96.24190 si un punctaj mediu anual de 2.74977.
Sunt in posesia unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile prin care Casa de pensii a Sectorului 1 Bucuresti este obligata sa-mi valorifice o perioada de 20 de ani si 5 luni de cotizare in conditii speciale de munca.
Doresc daca se poate sa mi se comunice , daca se poate ,la cat ar trebui sa se ridice cuantumui noii mele pensii daca se va fructifica hotararea instantei de judecata privin faptul ca o perioada de 20 de ani si 5 luni din stagiul meu de cotizare sa fie considerat ca fiind realizat in conditii speciale de munca.Solicit aceasta deoarece am mari dispute cu Casa de Pensii in legatura cu acest lucru.Va multumesc si o zi buna.Nicu Niculescu.
Re: Recalculare pensie pentru conditii speciale de munca
Scris de: la pensie la data: 11/07/2011 7:46am
Ceiace va putem noi spune este ca pe perioada stagiului de cotizare in conditii speciale aveti dreptul la majorarea punctajelor lunare si anuale cu 50 %. Dar necunoscand punctajele lunare si anuale pe perioada stagiului in conditii speciale nu va putem calcula punctajul suplimentar pentru aceasta perioada. Numarul de dosar de pensie nu ne ajuta cu nimic deoarece noi nu aveem nicio legatura cu Casa de pensii si deci nu avem acces la dosarele de pensionare.
Pentru cei care au deschis program de calcul pensie pe site si au introdus sumele care intra in calculul punctajului pensiei pe perioada stagiului in grupa de munca putem face acest calcul insa in cazul dv care ati deschis numai un program de calcul fara sa introduceti date nu putem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1