Subiect "recalculare pensie" Deschis de delia la data: 11/07/2011 8:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: delia la data: 11/07/2011 8:01am
Gen:f
Data nasterii:30.12.1953
Stagiul de cotizare:35ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Am iesit la pensie pe "caz de boala " in oct.2009, si acum mi s-a dat la comisie verdictul de "nerevizuibil" .Eu am o perioada de 12 ani in gr de munca II, cand pot face cererea de trecere la pensie la limita de varsta? Cum se recalculeaza pensia? Ce se ia in calcul (pt recalculare)pe perioada pensionarii medicale? cuantumul pensiei pe caz de boala sau altceva? E mai avantajos pt recalculare sa astept pana in iulie 2013 cand am limita de varsta fara a tine cont de grupa de munca?
Va multumesc pt atentia acordata!
delia marculescu
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 11/08/2011 7:47am
Nu ati prezentat toate datele pentru a va putea analiza situatia. Noi va prezentam prevederile legale si dv veti putea lua decizia.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 30 iulie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 2 luni.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 12 ani beneficiati de :
- un spor de vechime de 3 ani
- o reducere a varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careia aveti dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta de la varsta de 57 ani si 1 luna.
- majorarea punctajelor anuale cu 25 % pe perioada lucrata in gr II.
Daca la iesirea la pensie de invaliditate ati depus o adeverinta cu stagiul in grupa II de munca atunci majorarea punctajelor anuale pe perioada stagiului de gr II ati primit-o si este consemnata in decizia de pensionare de invaliditate la litera G cu mentiunea “conf.oug 209/2008”. Deasemeni daca ati depus adeverinta cu perioada lucrata in gr II atunci trecerea la pensie pentru limita de varsta se face din oficiu fara a face cerere la data cand aveti acest drept (cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr II de munca)
Pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate se ia in calculul punctajului cuantumul pensiei de invaliditate primite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1