Subiect "pensia anticipata" Deschis de Anca la data: 11/07/2011 1:19pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia anticipata
Scris de: Anca la data: 11/07/2011 1:19pm
Gen:f
Data nasterii:16 iulie 1955
Stagiul de cotizare:37 ani ÅŸi 3 luni
Alte date: doresc să mă pensionez incepând cu ianuarie 2012.
Intrebare: În prezent lucrez într-o instituţie dar am şi un contract separat de prestări de servicii.
După ianuarie 2012 doresc să solicit pensionarea anticipată parţială (PAP) dar să continui contractul de prestări de servicii.
1. stagiul de cotizare se continuă şi după PAP, în baza contractului de prestări (pt. care se plătesc toate dările la stat)astfel încât la 38 ani şi 2 luni de cotizare să pot trece la PA?
2. dacă "da", trecerea se face de "casă" din proprie obligaţie sau trebuie să solicit?
3. dacă pentru PAP penalitatea este de 0,75%, pt. PA ce penalitate este?
Re: pensia anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/08/2011 8:36am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 16 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni.
Daca cereti pensie anticipata partiala in 16 ianuarie 2012 diminuarea pensiei va fi de 33 %. Dupa pensionarea cu pensie anticipata partiala nu aveti dreptul sa mai lucrati cu contract deoarece in acest caz se suspenda pensia anticipata partiala iar recalcularea pensiei nu se mai face decat la trecerea la pensie pentru limita de varsta.
Daca lucrati in continuare pana obtineti stagiul de cotizare de 38 ani si 2 luni aveti dreptul la pensie anticipata nediminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1