Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de formos elena la data: 11/08/2011 5:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: formos elena la data: 11/08/2011 5:20am
Gen:
Data nasterii:10.10.1955
Stagiul de cotizare:33.6 luni
Alte date:11ani si 11 luni gr. a ll a
Intrebare: fiind restructurata in curind doresc sa ma pensionez anticipat partial .vreau sa stiu daca ma pot pensiona incepind cu data de 01.12.2011 sau 01.01.2012 si daca trebuie sa astept sa fiu data afara pentru a-mi depune dosarul de pensionare sau pot cere eu angajatorului incetarea activitatii? va multumesc
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 11/08/2011 9:38am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 10 ianuarie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 11 ani completi lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 36 ani si 3 luni.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 11 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 2 ani conform careia aveti dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 3 luni adica in 10 ianuarie 2014.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
In privinta deciziei de incetarea activitatii numai dv puteti sa alegeti una din urmatoarele variante.
- trecerea in somaj (angajatorul este obligat sa intocmeasca formele de trimitere in somaj), iar la terminarea perioadei de somaj depuneti dosarul de pensie anticipata partiala.
- Incetarea activitatii si depunerea imediata a dosarului de pensie anticipata partiala.
Prima varianta are avantajul ca numarul de luni de anticiparea va fi mai mic si diminuarea pensiei mai mica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1