Subiect "contestatie decizie pensionare" Deschis de brebeanu adriana la data: 11/09/2011 9:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contestatie decizie pensionare
Scris de: brebeanu adriana la data: 11/09/2011 9:08am
Gen:calcul eronat
Data nasterii:02.08.1955
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare:se poate recalcula pensia corect ? pot avea un desfasurator al calcului de pensie ? salariile au fost probabil introduse gresit fiindca intotdeauna am avut un salariu mult peste medie. daca a sosit decizia in 02.11.2011 se astepta sa treaca termenul de contestatie, sau vine pensia la calculul din decizie si dupa aceea se acorda diferenta daca se constata ca este gresit ? multumesc anticipat
Re: contestatie decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/10/2011 2:47am
Intrebarea dv este pur teoretica si daca nu ati motivat contestatia decat cu presupunerea ca aceasta a fost calculata gresit atunci aveti sanse mici sa fie admisa contestatia.
-Pensia poate fi calculata corect daca in dosar sumt prezentate salariile (veniturile) castigate si acestea sunt introduse corect in program.
- Desfasuratorul calculului pensiei se numeste “Buletin de calcul” si in legislatie nu se prevede obligativitatea Casei de Pensii sa il elibereze insa cu multe insistente este posibil sa-l obtineti.
- Pensia specificata in decizie incepe sa fie platita incepand cu luna urmatoare celei in care a fost emisa aceasta decizie, recalcularea pensiei se face numai dupa acceptarea contestatiei iar pensie recalculata se plateste (impreuna cu drepturile din urma) incepand cu luna urmatoare celei in care a fost emisa decizia cu pensia recalculata.
Re: contestatie decizie pensionare
Scris de: brebeanu adriana la data: 11/11/2011 11:11am
numai in ultimii doi ani si jumatate am avut un salariu brut de 4526 , cum este posibil sa am o pensie de 514 lei dupa 31 ani si 11 luni si 6 zile in care am avut un salariu cel putin apropiat de cel mentionat , bine la valoarea care era atunci... am fost contabil in toti acesti ani si eu am lucrat contabilitatea tuturor firmelor unde am lucrat , incepand de la cea primara , salarii si declaratii la fisc.am toate contractele de munca inregistrate in cartea de munca, fiindca ma ocupam si de partea de personal, adica contracte de munca, relatia cu ITM . cred ca nu au fost datele introduse corect in calculator, fiindca si eu mi-am calculat pensia dupa calculatorul de pe forum si mi-a rezultat o pensie cu toate penalizarile peste 1000 roni. va rog sa ma indrumati ce pot sa fac pt a se calcula corect pensia. multumesc anticipat !
Re: contestatie decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/14/2011 2:50am
Mai intai trebuie sa analizati situatia dv ca un contabil adica sa dovediti unde este gresala nu sa plecati de la inceput cu ideia ca dv ati calculat corect si cei de la Casa de Pensii gresit.
Pentru a va ajuta trebuia sa va prezentati situatia mai clar deoarece ati discutat pana acum mai mult la general.
Va vom prezenta cateva observatii privind datele introduse si cateva indrumari care le gaseati si pe site daca citeati paginile puse la dispozitie vizitatorilor.
1.Nu ati introdus sporul de vechime inainte de aprilie 1992 asa cum explicam noi pe pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Am calculate noi acest spor iar dv trebuie sa-l introduceti in program. Acesta este :
Intre ianuarie 1982 – august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 – decembrie 1985 6 %
Intre ianuarie 1985 – decembrie 1990 9 %
Intre ianuarie 1990 – martie 1992 12 %
2. Dupa martie 1992 sporurile in % sau in suma fixa trebuiau incluse in salariul inscris in carnetul de munca si acestea se introduc in program separat numai daca functionarii angajatorului nu le-au inclus in salariul inscris in cartea de munca si daca dv ati prezentat in dosarul de pensie adeverinta cu aceste sporuri. In adeverinta era necesara mentiunata data in care au fost incluse sporurilr in salariul din carnetul de munca.
3. Programul de calcul pensie de pe site-ul nostru calculeaza pensia nediminuata astfel ca pentru a va calcula pensia diminuata (noi presupunem ca aveti pensie anticipata partiala) trebuie sa va calculati dv diminuarea in functie de numarul de luni de anticipare.
Re: contestatie decizie pensionare
Scris de: ursan elena la data: 09/19/2013 1:24am
la pensie :
Mai intai trebuie sa analizati situatia dv ca un contabil adica sa dovediti unde este gresala nu sa plecati de la inceput cu ideia ca dv ati calculat corect si cei de la Casa de Pensii gresit.
Pentru a va ajuta trebuia sa va prezentati situatia mai clar deoarece ati discutat pana acum mai mult la general.
Va vom prezenta cateva observatii privind datele introduse si cateva indrumari care le gaseati si pe site daca citeati paginile puse la dispozitie vizitatorilor.
1.Nu ati introdus sporul de vechime inainte de aprilie 1992 asa cum explicam noi pe pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Am calculate noi acest spor iar dv trebuie sa-l introduceti in program. Acesta este :
Intre ianuarie 1982 – august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 – decembrie 1985 6 %
Intre ianuarie 1985 – decembrie 1990 9 %
Intre ianuarie 1990 – martie 1992 12 %
2. Dupa martie 1992 sporurile in % sau in suma fixa trebuiau incluse in salariul inscris in carnetul de munca si acestea se introduc in program separat numai daca functionarii angajatorului nu le-au inclus in salariul inscris in cartea de munca si daca dv ati prezentat in dosarul de pensie adeverinta cu aceste sporuri. In adeverinta era necesara mentiunata data in care au fost incluse sporurilr in salariul din carnetul de munca.
3. Programul de calcul pensie de pe site-ul nostru calculeaza pensia nediminuata astfel ca pentru a va calcula pensia diminuata (noi presupunem ca aveti pensie anticipata partiala) trebuie sa va calculati dv diminuarea in functie de numarul de luni de anticipare.
Re: contestatie decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/23/2013 6:49am
Pentru Ursan Maria
Nu intelegem ce doriti. Ati repetat un raspuns dat altei persoane. Daca aveti o intrebare dati datele necesare analizei si formulati intrebarea dv.
Re: calcul pensie anticipata
Scris de: nicoletatudor la data: 10/26/2014 4:38pm
Gen:calcul pensie anticipata
Data nasterii:21.02.1957
Stagiul de cotizare:41ani9luni
Alte date:din care 7 ani 4luni gr-II
Intrebare:formula de diminuare
Re: contestatie decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/27/2014 10:05am
Pentru Nicoleta Tudor
Am luat in calcul genul feminin
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 21 octombrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 7 ani si 4 luni in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 7 ani si 4 luni in gr II echivalata cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 8 luni adica in 21 octombrie 2016.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata..
Re: contestatie decizie pensionare
Scris de: ventel Rodica la data: 09/25/2017 2:17am
Gen:f
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:38 ani 10 luni si un punctaj mediu de cotizare1.68410, puncte realizate 48.27754. In 2015 primesc o alta deciziecu un punctajde 1.99050 si o pensie de 2060 lei iar in luna mai 2017 alta decizie cu un ponctaj de 2.01416 si o pensie de 1848.Iar acuma am primit o alta decizie in care se precizeaza ca s-a platit necuvenit suma de 5329 lei pe care rtebuie sa-i restitui cu drept de contestatie de 15 zile la tribunal.
Alte date:
Intrebare:Ce sa fac in acest caz ,eu nu am gresit cu nimic, daca dau in judecata am sansa sa castig?Va rog sa-mi rspundeti urgent.{sunt cadru didactic}
Re: contestatie decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/26/2017 1:38am
Pentru Ventel Rodica
Regretam ca nu va putem da niciun sfat deoarece datele prezentate de dv sunt neclare.
Va sfatuim sa consultati un avocat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1