Subiect "pot beneficia de pensie anticipata partial?" Deschis de Rusu Daniela la data: 11/09/2011 9:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pot beneficia de pensie anticipata partial?
Scris de: Rusu Daniela la data: 11/09/2011 9:08am
Gen:F
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:25 ani
Alte date:
Intrebare:pot sa ma pensionez anticipat partial ? sunt persoana cu handicap locomotor, cu certificat de handicap accentuat. Handicapul este din nastere. Stiu ca pot sa ma pensionez la limita de varsta in 2013 februarie, beneficiind de handicap. Dar deplasarea mea la locul de munca este din ce in ce mai dificila, mi-a scazut mobilitatea peste 50%.Nu mai pot lucra in aceste conditii inca 14 luni pana cand implinesc 52 de ani. Intrebarea mea este: pot beneficia de pensie anticipata partial, cu penalizare pana la implinirea varstei de 52ani cand ma pot pensiona de limita de varsta?
Re: pot beneficia de pensie anticipata partial?
Scris de: la pensie la data: 11/10/2011 3:09am
Ne pare rau ca nu va putem schimba raspunsul dat dv in luna februarie 2011 la aceasta intrebare si nu putem decat sa il repetam :
Nu aveti dreptul la pensie anticipata sau anticipata partiala deoarece pentru acestea se pune conditia sa aveti stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare (32 ani – nediminuat) iar anticiparea de 5 ani se face din varsta standard de pensionare de 62 ani si nu poate fi cumulata cu reducerea varstei de pensionare pentru starea de handicap preexistent stagiului de cotizare.
Va sugeram sa va prezentati la comisia de expertizare a capacitatii de munca organizata pe langa Casa de Pensii pentru a va examina si a vedea daca este posibila incadrarea dv in un grad de invaliditate pentru a putea obtine pensie de invaliditate pana cand aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1