Subiect "pensie limita virsta" Deschis de petre marcu la data: 11/10/2011 4:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita virsta
Scris de: petre marcu la data: 11/10/2011 4:34am
Gen:m
Data nasterii:26 04 1954
Stagiul de cotizare:39
Alte date:grupa a doua de munca 28 ani
Intrebare:cind am dreptul de iesit la pensie,la ce data se intrerupe activitatea -la data cind se baga dosarul sau la data cind primesc decizia de la casa de pensii-mentionez ca lucrez la societate privata. va multumesc anticipat
Re: pensie limita virsta
Scris de: la pensie la data: 11/11/2011 1:58am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 26 aprilie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 28 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 46 ani.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 28 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni conform careia aveti dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 26 octombrie 2012.
In cazul pensiei pentru limita de varsta data de intrare in plata este data depunerii dosarului si nu este conditionata de incetarea activitatii. Deci data incetarii activitatii o stabiliti de comun acord cu angajatorul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1