Subiect "Despre conditii de munca" Deschis de Budu Teodor la data: 11/10/2011 1:28pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Despre conditii de munca
Scris de: Budu Teodor la data: 11/10/2011 1:28pm
Gen:M
Data nasterii:18.02.1965
Stagiul de cotizare:28 ani(1 an si 4 luni stagiul militar,3 ani si 11 luni M.A.C.,17 ani militar activ,5 ani si 9 noua luni ca civil)
Alte date:
Am lucrat ca M.A.C.(Militar Angajat cu Contract),3 ani si 11 luni.Conform noii legi unice de pensionare perioada aceasta este considerata vechime in armata.As dori sa stiu in ce conditii de munca este incadrata aceasta perioada?Si stagiul miliatr unde este incadrat?
Re: Despre conditii de munca
Scris de: la pensie la data: 11/11/2011 4:45am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 28 august 2025 la varsta standard de pensionare de 58 ani, stagiul complet de cotizare de 26 ani si 1 luna si stagiul minim in specialitate de 18 ani daca la data pensionarii sunteti cadru militar activ.
In stagiul de cotizare in specialitate sunt incluse stagiile asimilate pentru stagiul militar, scoala militara si perioada lucrata ca militar inainte de ianuarie 2011.
Deci conform acestei reguli dv aveti un stagiu in specialitate de 22 ani 3 luni. Indepliniti conditia de stagiu minim in specialitate de 18 ani si fara perioada lucrata ca militar angajat cu contract.
Grupa de munca in care se incadreaza perioadele dv ca militar nu le cunoastem pentru aceasta trebuie sa va informati la unitatile unde ati lucrat acesle perioade.
Re: Despre conditii de munca
Scris de: Budu Teodor la data: 11/14/2011 1:16pm
Gen:M
Data nasterii:18 Februarie 1965
Stagiul de cotizare:28 ani si 2 luni,momentan.
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspuns...............iar daca tot ati facut-o.......va mai deranjez cu inca o intrebare:Daca cei 17 ani lucrati ca militar activ sunt incadrati in grupa a doua de munca,inseamna ca am reducere la varsta standard de pensionare 8 ani si 6 luni,deci asta inseamna ca varsta standard de pensionare va fi 49 ani si 6 luni?Iar,daca aceasta este varsta standard de pensionare,ma pot pensiona ANTICIPAT,NU ANTICIPAT PARTIAL? Multumesc anticipat.
Re: Despre conditii de munca
Scris de: la pensie la data: 11/15/2011 9:06am
Asa cum am precizat anterior corect este sa va interesati mai intai in ce grupa de munca ati lucrat pentruca in caz contrar o sa reveniti cu variane cum ar fi “dar daca …” si noi va trebui sa facem tot felul de calcule ipotetice.
Totusi va raspundem .
Daca aveti un stagiu de cotizare de 17 ani in grupa II care a fost echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si pensionarea cu pensie la limita de varsta la varsta de 54 ani si 6 luni adica in 28 februarie 2021.
Pensie anticipata aveti dreptul la varsta de 53 ani adica in 28 august 2020 daca :
- atunci aveti stagiul de cotizare de 34 ani si 1 luna (inclusiv sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca (ipotetica)
-sunteti trecut in rezerva ca urmare a implinirii varstei in grad prevazuta in statut sau in cazul reorganizarii unitatii
- sunteti trecut in rezerva ca urmare a clasarii ca inapt pentru serviciu de catre comisia de expertiza medico-militara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1