Subiect "pensie anticipata" Deschis de Culea Maria la data: 11/14/2011 8:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Culea Maria la data: 11/14/2011 8:00am
Gen:
Data nasterii:4 iulie 1956
Stagiul de cotizare:38 si 4 luni
Alte date:
Intrebare:Incepand cu data de 4 februarie 2012 indeplinesc conditia de a iesi la pensie anticipata fara diminuare si o sa depun dosarul de pensionare, dar intrebarea mea este daca mai am dreptul sa lucrez pana imi iese decizia de pensionare sau intrerup activitatea odata cu depunerea dosarului de pensionare? cum se procedeaza? Va multumesc
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/15/2011 1:53am
Pensia anticipata nu poate fi cumulata cu salariu insa deoarece pensia anticipata se plateste de la data depunerii dovezii de incetare a activitatii cu acordul angajatorului puteti proceda astfel :
Depuneti dosarul de pensie atunci cand aveti acest drept insa fara dovada incetarii activitatii deci fara a inceta activitatea..
Decizia de pensionare se elibereaza cu data depunerii dosarului insa pana la depunerea dovezii de incetarea activitatii pensia este suspendata.
La primirea deciziei de pensionare incetati activitatea si depuneti imediat, la Casa de Pensii, dovada incetarii activitatii iar pensia anticipata o veti primi de la depunerii acestei dovezi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1