Subiect "pensionare anticipata" Deschis de sanda nicolaescu la data: 11/14/2011 8:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: sanda nicolaescu la data: 11/14/2011 8:19am
Gen:m
Data nasterii:22.11.1948
Stagiul de cotizare: 41 ani 8 luni
Alte date:
Intrebare: Sotul meu indeplineste conditiile de pensionare anticipata la 22.11.2011 (41 ani si 8 luni)
Daca depune dosarul de pensionare poate sa solicite la companie desfacerea contractului de munca fara sa aibe decizia de pensionare?
Intreb deoarece in contractul colectiv de munca pe 2011(pt.2012 nu se mai prevede) se prevede ca la pensionare angajatul beneficiaza de salarii compensatorii ,care se platesc la lichidare odata cu celelalte drepturi salariale.
Daca da, care este legea si art.care permite acest fapt.
Cu multumiri,
Sanda Nicolaescu
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/15/2011 2:33am
In legea pensiilor nu este o prevedere expresa in sensul dorit de dv .
Dar in legea pensiilor 263/2010 se prevede :
Art 104 : alin (2) “Pensiile se stabilesc, prin decizie a casei teritoriale de pensii …. emisa in conditiile prevazute de prezenta lege si se acorda de la data inregistrarii cererii.
Art 105 :
“In sistemul public de pensii, pensile se platesc de la data acordarii …., cu exceptia pensiei anticipate si a pensiei anticipate partiale, care se platesc de la data incetarii calitatii de asigurat”.
Pe de alta parte in legea 53/2003 Codul muncii al Romaniei in art 55 litera c) se prevede :
“Contractul individual de munca poate inceta … ca urmare a vointei unilaterale a uneia din parti in conditiile limitative prevazute de lege”.
Deci dupa parerea noastra daca faceti dovada depunerii dosarului de pensie si a dovezii de incetare a activitatii, la casa de pensii teritoriale este sufficient sa convingeti angajatorul ca incheierea contractului de munca s-a facut pentru pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1