Subiect "plata pensie" Deschis de PINTILIE MIRCEA DORIN la data: 11/14/2011 5:31pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
plata pensie
Scris de: PINTILIE MIRCEA DORIN la data: 11/14/2011 5:31pm
Gen:M
Data nasterii:04aprilie 1951
Stagiul de cotizare:45ani 10 luni
Alte date:lucru in conditii deosebite: peste 22 ani in grupa a II-a ( peste 10 ani cu 80% si peste 12 ani cu 100%)
La data de 5 oct a.c. am depus dosarul pentru pensionare si la 25 oct a.c. s-a emis decizia de pensionare pentru pensionare la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 4ani si 6 luni, conform adeverintelor pe care le-am depus la dosar.
Decizia de pensionare redactata pe calculator a fost completata cu o nota scrisa de mana , astfel : " plata dosarului dupa prezentare copie xerox dupa tabelul nominal in care va regasiti incadrat in grupa de munca.Conditionare la plata."

Intrebare:1.In baza carui act legislativ aceasta conditonare este legala ? Mentionez ca am lucrat intr-o intreprindere judeteana de constructii montaj.Detinatorul arhivei acestei societati care s-a lichidat nu elibereaza asemenea acte spunand ca adeverintele pe care le-a eliberat sunt conform legii si suficiente , motiv pentru care s-a tinut cont de ele la calcului pensiei .
2. Cum pot rezolva problema nepunerii in plata a deciziei de pensionare ?
Re: plata pensie
Scris de: la pensie la data: 11/15/2011 8:28am
Modelul adeverintei pentru perioada incadrata in gr II de munca este prezentat in anexa nr 14 la normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010. In acest model nu se prevede tabelul nominal.
Daca sunteti convins ca adeverinta dv prezentata la dosarul de pensie este conform modelului specificat mai sus puteti face o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii in care explicati situatia.
Contestatia se depune la registratura Casei de Pensii teritoriale de care apartineti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1