Subiect "Dupa cat timp de la depunerea dosarului se primeste pensia?" Deschis de Florina la data: 11/15/2011 7:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Dupa cat timp de la depunerea dosarului se primeste pensia?
Scris de: Florina la data: 11/15/2011 7:19am
Gen:M
Data nasterii: 13-08-1961
Stagiul de cotizare:28

Intrebare:
Buna ziua!
Am depus dosarul pentru pensia de urmas, dupa tata, si as vrea sa stiu dupa cat timp de la dpunerea dosarului o sa primesc pensia.
Va maultumesc!
Re: Dupa cat timp de la depunerea dosarului se primeste pensia?
Scris de: la pensie la data: 11/16/2011 3:33am
Din pacate putem sa va precizam numai ca admiterea cererii si emiterea deciziei sunt prevazute a fi facute in termen de 45 zile de la data depunerii cererii dar din cauze birocratice acest termen este deseori depasit.
Prima pensie o veti primi in luna urmatoare celei in care a fost emisa decizia de pensionare.
Re: Dupa cat timp de la depunerea dosarului se primeste pensia?
Scris de: Florina la data: 11/16/2011 6:17am
Intrebare:
Ar putea exista vreun impediment care ar duce la neaprobarea dosarului de pensie? Iar in cazul in care o sa primesc pensia, aceasta o sa fie platita retroactiv, adica din momentul depunerii dosarului?
Re: Dupa cat timp de la depunerea dosarului se primeste pensia?
Scris de: la pensie la data: 11/16/2011 8:05am
Nu putem sa precizam daca puteti avea probleme cu dosarul de pensionare deoarece nu ati dat datele necesare analizei dar presupunem ca daca a fost aprobata depunerea nu veti mai avea probleme.
Deasemeni nu ati precizat datele necesare pentru a determina data de cand aveti dreptul la aceasta pensie( data depunerii dosarului, data decesului tatalui sau data inceperii anului universitar) dar la primirea primei pensii veti primi si sumele calculate retroactiv de la data cand aveti acest drept.
Re: Dupa cat timp de la depunerea dosarului se primeste pensia?
Scris de: Florina la data: 11/16/2011 9:31am
Dosarul depus continea urmatoarele acte:
cerere tip
certificatul de deces al tatalui
adeverinta mea de studii
copie dupa buletinul meu
carnetul de munca al tatalui(original si copie)
livret militar (original si copie)
copie dupa certificatul meu de nastere
Data la care am depus dosarul a fost 06-10-2011.
Anul universitar a inceput la data de 01-10-2011.
Data la care tata a decedat este 17-04-2010.
Re: Dupa cat timp de la depunerea dosarului se primeste pensia?
Scris de: la pensie la data: 11/17/2011 1:52am
In privinta componentei dosarului nu avem niciun comentariu.
Pensia de urmas va intra in plata de la inceputul anului universitar adica din 01 octombrie 2011.
Re: Dupa cat timp de la depunerea dosarului se primeste pensia?
Scris de: Florina la data: 11/18/2011 2:41am
Decizia de pensionare se primeste prin posta, respectiv mandat postal? Sau in ce mod?
Mi-ati putea spune cam cat ar fi cuantumul pensiei avand in vedere faptul ca tata a lucrat 28 de ani, iar stagiul militar a fost de aproximativ 1 an si 3 luni, in cazul in care si acesta se ia in consiuderare?
Re: Dupa cat timp de la depunerea dosarului se primeste pensia?
Scris de: la pensie la data: 11/18/2011 7:48am
Putem sa va precizam ca daca sunteti singura care beneficiati de pensia de urmas veti primi o pensie reprezentand 50 % din pensia de invaliditate de gr I la care ar fi avut dreptul tatal dv la data decesului.
Cuantumul pensiei nu putem sa-l apreciem deoarece depinde si de salariile (veniturile) avute de tatal dv pe toata perioada stagiului de cotizare.
Pentru calculul pensiei am pus la dispozitia celor interesati un program gratuit de calcul pensie, insa pentru a-l folosi trebuie sa aveti datele necesare.
Pentru a va informa privind aceste date cititi mai intai explicatiile date de noi pe site si in mod special cele de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Daca ati procurat datele necesare si doriti sa utilizati programul accesati pagina :
http://www.lapensie.com/logare.php
iar dupa introducerea datelor din carnetul de munca reveniti si va vom calcula noi punctajul pentru stagiul potential.
Re: Dupa cat timp de la depunerea dosarului se primeste pensia?
Scris de: Florina la data: 11/18/2011 1:51pm
Decizia de pensionare se primeste prin posta, respectiv mandat postal? Sau in ce mod?
Re: Dupa cat timp de la depunerea dosarului se primeste pensia?
Scris de: la pensie la data: 11/19/2011 7:02am
Decizia de pensionare se primeste prin posta.
Re: Dupa cat timp de la depunerea dosarului se primeste pensia?
Scris de: Florina la data: 11/21/2011 1:46am
Va multumesc pentru toate informatiile!
O zi buna va doresc!
La revedere!
Re: Dupa cat timp de la depunerea dosarului se primeste pensia?
Scris de: marius la data: 07/22/2017 6:17pm
Gen:
Data nasterii:12071982
Stagiul de cotizare:1
Alte date:
Intrebarevreau sa stiu cand primesc prima pensie mia venit decizia in luna iulie 2017 la iceput as dori sa stiu pensia cand vine tot luna aceasta astept raspuns e pensie de invaliditate .astept raspuns urgent :
Re: Dupa cat timp de la depunerea dosarului se primeste pensia?
Scris de: la pensie la data: 07/24/2017 3:15am
Pentru Marius
Pensia se acorda de la data depunerii dosarului, insa prima pensie o primiti in luna urmatoare celei in care ati primit decizia. Deci daca decizia ati primit-o in luna iulie 2017 prima pensie o primiti in luna august 2017. Tot atunci veti primi si drepturile restante pentru luna iulie 2017.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1