Subiect "Pensie functie conducere" Deschis de gheorghebarbu la data: 11/15/2011 10:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie functie conducere
Scris de: gheorghebarbu la data: 11/15/2011 10:51am
Buna ziua. Sora mea este profesor universitar colaborator (fiind nascuta in august 1946, dupa noua lege a educatiei, nu mai poate fi titular, ci platita cu ora). Problema e ca are si o functie de conducere. Mai are voie sa detina aceasta functie daca s-a pensionat? Art 215 si 289 se bat cap in cap sau se refera doar la rector/decan/sef departament?:

Art. 215
(1) După împlinirea vârstei de pensionare, ocuparea oricărei funcţii de conducere în universităţile de stat, particulare şi confesionale este interzisă, cu excepţia mandatelor în exerciţiu la data intrării în vigoare a prezentei legi.


Art. 289
(1) Personalul didactic şi de cercetare se pensionează la împlinirea vârstei de 65 de ani.
(2) În învăţământul superior de stat, particular şi confesional se interzice ocuparea oricărei funcţii de conducere sau de administrare, la orice nivel al universităţii, după pensionare. Mandatele celor care deţin funcţii de conducere sau de administrare, la orice nivel al universităţii, încetează de drept în cazul persoanelor care au împlinit vârsta de pensionare.[...]
Re: Pensie functie conducere
Scris de: la pensie la data: 11/16/2011 3:44am
Ne pare rau pentru faptul ca nu va putem ajuta.
Intrebarea dv se refera la legislatia muncii nu a pensiilor.
Desi avem o opinie proprie va sfatuim sa va adresati cuiva specializat in legislatia muncii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1