Subiect "data posibilei pensionari" Deschis de valentina la data: 11/16/2011 7:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data posibilei pensionari
Scris de: valentina la data: 11/16/2011 7:57am
Gen:M
Data nasterii:23.02.1949
Stagiul de cotizare:39 ani 9luni
Alte date:7 ani grupa II
Intrebare:va rog sa ma lamuriti care este data cand ma pot pensiona fara penalizari?
va multumesc! (intrebarea este adresata din partea tatalui in caz ca nu arata corect faptul ca am scris gen M dar nume feminin)
Re: data posibilei pensionari
Scris de: la pensie la data: 11/17/2011 3:29am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 23 octombrie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 4 luni.
Pentru stagiul de 7 ani lucrati in grupa II beneficiaza de un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu de cotizare de 41 ani si 6 luni.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 7 ani beneficiaza de o reducere a varstei de pensionare cu 1 an conform careia are dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 8 luni adica in 23 octombrie 2012.
Daca lucreaza in continuare are dreptul la pensie anticipata, nediminuata, atunci cand realizeaza stagiul de cotizare de 42 ani si 4 luni adica cu cca 1 luna inainte de pensia la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1