Subiect "Pensie la limita de varsta" Deschis de Coltatu la data: 11/16/2011 8:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie la limita de varsta
Scris de: Coltatu la data: 11/16/2011 8:46am
Gen M
Data nasterii:11Iulie 1953
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:8ani si 10 luni grupa 1 si 17ani si 10 luni gr.2
Intrebare:Cand pot iesi la pensie la limita de varsta
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/17/2011 4:33am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in 11 iulie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite, prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I il puteti afla la unitatea la care ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de 8 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 4 ani, iar pentru stagiul de 18 ani (completat cu 2 luni nevalorificate la gr I) in gr II de un spor de vechime de 4 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 46 ani si 6 luni.
In functie de cum a fost echivalat stagiul dv de gr I exista doua variante de pensionare:
1. Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu “conditii speciale” pentru un stagiu de 8 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani.
Pentru stagiul de 18 ani in grupa II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala de 8 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani adica din 11 iulie 2010.
2.Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 26 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani adica in 11 iulie 2012.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1