Subiect "zone de expunere la radiatii" Deschis de Valentin Grigoras la data: 11/17/2011 7:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
zone de expunere la radiatii
Scris de: Valentin Grigoras la data: 11/17/2011 7:53am
Gen: M
Data nasterii: 07.07.1951
Stagiul de cotizare: 38 de ani (inclusiv perioadele asimilate)
Alte date: am lucrat in zone de expunere la radiatii
Intrebare: am incercat sa folosesc programul Dvs. ca sa vad cand am dreptul sa ies la pensie si m-am blocat la cele doua limite: in zona I de expunere 15 ani (si eu am 6 ani intregi), in zona II de expunere 17 ani (si eu am 16 ani intregi). asa ca, am lasat "NU" la conditiile speciale de munca, drept care pot iesi la pensie cand implinesc 65 de ani. mentionez ca activitatea in zonele I si II de expunere am desfasurat-o pana in aprilie 2000. cum firma la care lucrez in acest moment este intr-o situatie dificila, am fost anuntat de cei de la resurse umane ca voi fi disponibilizat, si ca trebuie sa incerc sa ies la pensie. pot?
Re: zone de expunere la radiatii
Scris de: la pensie la data: 11/18/2011 2:38am
In programul de calcul al reducerii varstei de pensionare pentru stagiile lucrate in grupele de munca prevede mai multe variante si daca nu va puteti incadra la pozitia 4 nu trebuie sa dezarmati ci trebuie sa va informati daca va puteti incadra la pozitiile 3 sau 5.
Mai intai trebuie sa va informati la angajatorul la care ati lucrat daca locurile dv de munca (zona I si zona II) au fost incadrate in grupele de munca I sau II conform Ordinelor Ministerului Sanatatii si Ministerului muncii 50/1990 sau 125/1990.
Daca da trebuie sa va informati daca dupa aprilie 2001 aceste locuri de munca au fost incadrate in grupele de munca conditii speciale sau conditii deosebite. Aceasta informare o puteti face tot la angajator sau analizand anexele 1 si 2 ale legii 226/2006 sau anexele 2 si 3 din legea pensiilor 263/2010.
Daca locurile dv de munca au fost incadrate in conditii speciale folositi caseta de la nr 3 din program iar daca au fost incadrate in conditii deosebite folositi caseta de la nr 5 din program. Daca aveti un loc de munca in conditii speciale si celalalt in conditii deosebite folositi simultan cele doua casete si programul cumuleaza reducerile.
Daca aveti nelamuriri reveniti.
Re: zone de expunere la radiatii
Scris de: Valentin Grigoras la data: 11/18/2011 6:38am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Acum, cand am deja in mana comunicarea de concediere incepand cu 19 decembrie a.c., sunt totusi linistit si va multumesc pentru raspunsul prompt.
Am verificat in anexa legii 263/2010 si fosta mea firma are declarata activitate in conditii speciale.
Deci, sunt pensionabil.
Va trebui sa ma descurc cumva pana trece perioada analizarii dosarului si eliberarea deciziei.
La prima utilizare a programului de calcul am fost indus in eroare de fraza casetei nr. 3.
Am crezut ca se refera DOAR la cadrele militare.
Poate ca ar trebui pus in caseta "/" in loc de "sau alte", pentru ca astfel ar intelege toata lumea ca aceasta caseta poate fi folosita deopotriva si de militari si de civili.
Va multumesc inca o data pentru lamuriri.
Sa aveti o zi buna,
Re: zone de expunere la radiatii
Scris de: la pensie la data: 11/18/2011 7:58am
Ne bucuram ca v-am fost de folos.
Multumim pentru sugestia privind imbunatatirea textelor de pe site dar din pacate vom putea avea in vedere aceasta sugestie numai la o viitoare revizuire a site-ului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1