Subiect "spor grupa/punctaj anual" Deschis de Ludosan Ioan la data: 11/17/2011 11:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor grupa/punctaj anual
Scris de: Ludosan Ioan la data: 11/17/2011 11:52am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna seara, Se stie ca punctajul anual se majoreaza cu 25% in cazul grupei II. Pana in 31.03.2001 punctajul lunar/anual se mai majoreaza cu niste procente pentru pensia suplimentara. Intrebarea este cum se numeste rezultatul dupa majorare, tot punctaj lunar/anual, nu ? Intreb pentru ca la Casa de pensii ii zice altcumva(probabil) deoarece nu il ia in calcul majorarii de grupa. In ce baza il iau in calculul punctajului mediu anual unde nu intra decat punctaje anuale? Poate aveti o explicatie, multumesc.
Re: spor grupa/punctaj anual
Scris de: la pensie la data: 11/18/2011 3:00am
Este mai putin important cum se numeste ci trebuie retinuta tehnica de calcul adica.
Se calculeaza un punctaj lunar in functie de venitul lunar realizat si de salariul mediu pe economie.
Acest punctaj lunar se majoreaza in functie prevederile legale pentru :
- Contributia la pensie suplimentara inainte de aprilie 2001
- Incadrarea locului de munca in una din grupele de munca
Nu se poate calcula o majorare pentru grupa de munca la punctajul deja majorat pentru contributia la pensie suplimentara. Pentru a se explica o astfel de metoda credem ca nu trebuie elaborata o prevedere legala.Aceiasi metoda este folosita si in cazul calcularii salariului brut prin aplicarea unor sporuri (vechime, contitii de munca, etc..) la salariul tarifar fara o prevedere legala in acest sens.
Re: spor grupa/punctaj anual
Scris de: Ludosan Ioan la data: 12/01/2011 4:53pm
la pensie :
Este mai putin important cum se numeste ci trebuie retinuta tehnica de calcul adica.
Se calculeaza un punctaj lunar in functie de venitul lunar realizat si de salariul mediu pe economie.
Acest punctaj lunar se majoreaza in functie prevederile legale pentru :
- Contributia la pensie suplimentara inainte de aprilie 2001
- Incadrarea locului de munca in una din grupele de munca
Nu se poate calcula o majorare pentru grupa de munca la punctajul deja majorat pentru contributia la pensie suplimentara. Pentru a se explica o astfel de metoda credem ca nu trebuie elaborata o prevedere legala.Aceiasi metoda este folosita si in cazul calcularii salariului brut prin aplicarea unor sporuri (vechime, contitii de munca, etc..) la salariul tarifar fara o prevedere legala in acest sens.
Imi pare rau dar in viata reala= contractele colective de munca, in ultimii 15 ani se prevad sporuri multiplicative si nu cumulative cum spuneti dvs. De exemplu : un salariu tarif + un spor =sal de baza si apoi celelate sporuri se aplica la sal de baza. Ma mir ca nu ati auzit de ele. Cat priveste prevederea legala aceasta tocmai asa spune
prin folosirea unui singur termen la numitorul fractiei nu spune ca se insumeaza procentajele si apoi se imparte la stagiu. Ca fapt divers expertii contabil care calculeaza pensiile pentru tribunal calculeaza cu sporuri multiplicative.
Re: spor grupa/punctaj anual
Scris de: la pensie la data: 12/02/2011 5:35am
Si noua ne pare rau ca ne-am dat cu parerea in domeniul salarizarii unde suntem diletanti. Am crezut ca prin parerea noastra va ajutam dar am constatat ca dv nu aveati nevoie de ajutorul nostru.
Si ca sa va aratam ca suntem diletanti si in domeniul calcularii pensiilor va sugeram sa propuneti ca pensile sa fie calculate de acei experti contabili pe care ii cunoasteti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1