Subiect "plata pensie" Deschis de PINTILIE MIRCEA DORIN la data: 11/17/2011 3:16pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
plata pensie
Scris de: PINTILIE MIRCEA DORIN la data: 11/17/2011 3:16pm
Gen:M
Data nasterii:04 aprilie 2011
Stagiul de cotizare:45 ani
Alte date:am primit decizia de pensionare la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare ca urmare a lucrului in conditii deosebite de munca (grupa a II-a , 1975-1998, intr-o intreprindere de constructii montaj).Punerea la plata a deciziei de pensionare este conditionata de prezentarea unui tabel nominali in care sa ma regasesc incadrat in grupa de munca respectiva, invocandu-se prevederile art.6 din Ordinul MMOS nr.50/1990.
Adeverintele de grupa au fost conform Legii 263/2010 anexa 14 si au fost luate in calcul la stabilirea pensiei.
Intrebare:1.este legala invocarea articolul 6 din Ordinul nr. 50/1990 de catre casa judeteana de pensii , sau este o gaselnita pentru a nu mi se plati pensia .
Mentionez ca m-am adresat cu o contestatie comisiei centrale de contestatii (asa cum mi-ati recomandat si pentru care va multumesc mult) si astept hotararea comisiei care este subordonata CNPP urmand ca in functie de ea sa ma adresez sau nu instantelor judecatoresti/
Re: plata pensie
Scris de: la pensie la data: 11/18/2011 7:13am
Opinia noastra este ca art 6 din ordinul 50/1990 al Ministerului Sanatatii si al Ministerului Muncii si Ocrotirilor Sociale se refera la documentatia pe care trebuia sa o contina dosarul intocmit de angajator pentru obtinerea incadrarii locurilor de munca in grupele de munca si nu la continutul adeverintelor pentru stagiile in locurile de munca.
Referitor la continutul adeverintei pentru stagiile in grupele de munca asa cum am precizat in raspunsul nostru anterior acesta este prezentat in anexa 14 la normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010. Aceasta adeverinta se incheie cu formula care dupa parerea noastra este suficienta :
“Mentionam ca prezenta adeverinta s-a eliberat in baza documentelor, verificabile, aflate in arhiva unitatii cunoscandu-se atat prevederile Codului Penal, referitoare la falsul in inscrisuri oficiale cat si prevederile legislatiei de reglementare a pensiilor in sistemul public, potrivit caruia angajatorul poarta intreaga raspundere pentru valabilitatea si corectitudinea actelor doveditoare utilizate la stabilirea drepturilor de pensie”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1