Subiect "Buna ziua!" Deschis de Gherman Amalia la data: 11/18/2011 8:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Buna ziua!
Scris de: Gherman Amalia la data: 11/18/2011 8:55am
Gen:M
Data nasterii:23.02.1969
Stagiul de cotizare:12 ani
Alte date:
Intrebare:In urma cu 2 luni v-am adresat o intrebare in legatura cu pensia de invaliditate, am specificat ca unchiul meu are doua operatii pe creier, in urma carora a ramas paralizat si nu vorbeste.Intrebarea mea era daca primeste pensie in ciuda faptului ca are doar 12 ani cotizatie. Am primit raspuns ca daca se incadreaza in grad de handicap grav,stagiul de cotizare trebuie sa fie jumatate din 17 si atunci v-a primi si pensie. Ei bine nu a fost asa, a primit certificat de handicap grav cu insotitor, iar raspunsul de la casa de pensii a fost negativ in ciuda celor spuse de dumneavoastra. Ni s-a comunicat ca este o boala obisnuita si daca nu are stagiul de cotizare platit in totalitate nu beneficiaza de pensie. Suntem disperati, nu mai stim ce sa credem si ce sa facem. In ce lume traim totusi? Astept un sfat din partea dumneavoastra. Multumim!
Re: Buna ziua!
Scris de: la pensie la data: 11/21/2011 5:48am
Ne pare rau ca nu v-am putut ajuta.
Prevederile art 73 alin (2) din legea 263/2010 sunt interpretabile si nici normele de aplicare ale acestei legi nu clarifica modul de interpretare, astfel ca cei de la Casa de pensii iau in calcul jumatate de stagiu necesar conform varstei numai daca acesta este realizat dupa dobandirea handicapului ceiace este practic imposibil.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1