Subiect "pensionare pe caz de boala" Deschis de oance daniel la data: 11/20/2011 10:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare pe caz de boala
Scris de: oance daniel la data: 11/20/2011 10:56am
Data nasterii:02.01.1973
Stagiul de cotizare:18 ani
Intrebare:Buna ziua, sunt subofiter M.Ap.N., am facut scoala militara 1991-1993, am 18 ani de cadru militar, in 2009 am dost diagnosticat cu acromegalie activa (adenom hipofizar), operat in august 2009, in 2010 in urma investigatiilor s-a constatat ca adenomul a recidivat, un an de zile am facut tratament 6 luni cu sandostatin lar de 20 mmg, deoarece nu raspundeam la tratament pentru urmatoarela 6 luni mi s-a marit doza la 30mg, in urma ultimelor investigatii, nici asa nu raspund la tratament, s-a orit tratamentul si mi s-a recomandat ori iradiere ori o noua interventie chirurgicala, m-ar interesa daca ma pot pensiona pe caz de boala si in ce conditii, cu stima Oncea D.
Re: pensionare pe caz de boala
Scris de: Teianu Vergila la data: 11/21/2011 8:05am
Gen:
Data nasterii: 07.03.1956
Stagiul de cotizare:36 ani si 8 luni
Alte date:6 ani rezultati din grupa a 2-a
Intrebare:Daca am suferit infarct miocardic in 2003,cu implant de stent pe circumflex,iar in 2010 am fost diagnosticat si cu carcinom scuamos coarda vocala stanga,trecand prin programul total de recuperare de la spit. fundeni, va rog sa-mi spuneti daca pot iesi la pensie anticipat pe caz de boala si cu ce suma de pensie lunara. Sant barbat,si la vechimea in munca neintrerupta de 36 de ani si 8 luni,in cadrul Companiei Tarom,stiu(probabil)ca mi se scade si stagiul militar din vechime?? As avea deci o vechime reala de 35 si 4 luni?? Multumesc ff mult si astept un raspuns pe E-mail de la Dvs.
Re: pensionare pe caz de boala
Scris de: la pensie la data: 11/22/2011 6:13am
Pentru Oance Daniel
Procedura de incadrare in un grad de invaliditate, in cazul dv, se face prin evaluarea capacitatii de munca de catre comisiile de expertiza medico-militara de pe langa spitalele din sistemul de aparare nationala.
Evaluarea capacitatii de munca in vederea stabilirii gradului de invaliditate se face (in cazul dv) la cererea comisiei de la nivelul unitatii din care faceti parte, insotita de documentele medicale, care la randul ei poate fi sesizata si de dv.
Indepliniti conditiile de stagiu pentru acordarea pensiei de invaliditate.
Re: pensionare pe caz de boala
Scris de: la pensie la data: 11/22/2011 6:28am
Pentru Teianu Vasile
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 07 martie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 60 ani adica dupa 07 martie 2016.
Procedura de incadrare in un grad de invaliditate, in cazul dv, se face prin evaluarea capacitatii de munca de catre comisia de expertiza a capacitatii de munca organizata pe langa Casa Nationala a Pensiilor Publice (CNPP).
Aceasta evaluarea se face la cererea dv, insotita de documentele medicale, care se depune la registratura Casei de Pensii teritoriale de care apartineti.
Indepliniti conditiile de stagiu pentru acordarea pensiei de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1