Subiect "perioada asimilata" Deschis de Ileana Ghinea la data: 11/25/2011 5:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
perioada asimilata
Scris de: Ileana Ghinea la data: 11/25/2011 5:44am
Gen:F
Data nasterii:05.05.1956
Stagiul de cotizare:30 ani si 10 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. In prezent sunt pensionata de invaliditate gr.2. La indeplinirea limitei de varsta stiu ca se adauga si perioada pensionarii ca stagiu asimilat. Intrebarea la care va rog sa-mi raspundeti este daca p-tru aceasta perioada valoarea luata in calcul este valoarea pensiei sau o suma fixa (functie de salariul minim pe economie, de exemplu). Deasemenea, pentru sotul meu asi dori sa-mi spuneti cum se calculeaza stagiul militar (ca perioada asimilata ). Stagiul militar efectuat intre 02.1969-06.1970. Va multumesc anticipat.
Re: perioada asimilata
Scris de: la pensie la data: 11/26/2011 4:09am
In cazul dv la recalcularea pensiei pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate se ia in calculul punctajului pensiei cuantumul pensiei,
Pentru sotul dv care a satisfacut stagiul militar inainte de aprilie 2001 la calculul punctajului pensiei pe perioada stagiului asimilat pentru stagiul militar se ia in calcul salariul minim pe economie din acea perioada.
Re: perioada asimilata
Scris de: Carp Mircea la data: 11/28/2011 9:35am
Pentru sot calculul este urmatorul:

0,25 puncte(pe an) x 1,33 ani(1 an si 4 luni) = 0,3325 puncte : 35 de ani(stagiul complet de cotizare) = 0,00950 punctaj mediu anual.Asta in momentul de fata inseamna 0,00950 x 732,8 lei(valoarea punctului de pensie)= 7 lei pensie.

Legea 263/2010
Art. 97. -(1) Pentru perioadele asimilate, la determinarea punctajului lunar al asiguratului se utilizeaza:
b) 25% din castigul salarial mediu brut lunar din perioadele respective, in situatiile prevazute la art. 49 alin. (1) c),

Art. 49.(1)
c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat;
Re: perioada asimilata
Scris de: la pensie la data: 11/29/2011 5:41am
Pentru Carp Mircea
Ne pare rau sa constatam ca ati facut incadrarea gresita in prevederile legii pensiilor 263/2010.
Sotul doamnei Ghinea, in privinta calculului punctajului pentru stagiul militar, se incadreaza in legea pensiilor 263/2010 Capitolul IX Dispozitii tranzitorii. Art 164 alin (2) care prevede:
“Pentru perioadele asimilate prevazute la art 49 alin (1) lit. a)-c) si g) realizate anterior datei de 01 aprilie 2001 la determinarea punctajului lunar se utilizeaza salariul minim pe economie, brut sau net, dupa caz sau salariul de baza minim brut pe tara din perioadele respective.
Perioada stagiului militar este considerata stagiu asimilat conform art 49 alin (1) litera c) asa cum precizati si dv.
Re: perioada asimilata
Scris de: Constantin Ghinea la data: 11/30/2011 2:03am
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:41
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Sotia mea s-a interesat pentru mine in ceeeace priveste stagiul militar. Am ramas surprins f. placut de grija cu care precizati orice amanunt si vreau sa multumesc intregului d-stra colectiv cit si d-lui Carp. Nici nu stiu daca veti mai reveni asupra acestui messaj, mai ales ca a trecut ceva timp. Cu ajutorul programului de calcul al cuantumului pensiei, am introdus si perioada stagiului militar (02.1969-06.1970). Punctajul optinut a fost urmatorul: pt.1969-0,49473, iar pt.1970-0,26151. Total: 0,75624. E corect ? D-nul Carp am inteles ca a facut o oarecare confuzie, dar nu am inteles de ce a impartit punctajul optinut ( de domnia sa) la stagiul de cotizare de 35 ani. Pt. anul meu de nastere (1948) stiam ca stagiul complet de cotizare este de 34 ani. Cu respect.
Re: perioada asimilata
Scris de: Carp Mircea la data: 11/30/2011 5:24am
Imi asum greseala(confuzia)intre art.97(1)lit.b) si art.164(2).Sa consideram ca stagiul asimilat(armata)va aduce 0,75624 puncte,asa cum spuneti.Eu nu stiu exact perioada(stagiului militar)pentru a face o verificare.Atunci calcul este:
0,75624 : 34 = 0,02224 punctaj mediu anaual pentru srmata.
Asta la acest moment inseamna:0,02224 x 732,8 = 17 lei
Eu am utilizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani presupunand ca sunteti nascut dupa 01/01/1950.
Re: perioada asimilata
Scris de: la pensie la data: 12/01/2011 8:37am
Calculul punctajului pensiei cu programul de pe site-ul nostru este estimativ deoarece nu am putut face un program de calcul asa de complex cum are Casa de Pensii. Astfel ca programul nostru poate calcula punctajul aferent stagiului militar numai pentru luni intregi iar dv ati introdus 1 an si 5 luni in timp ce stagiul militar este de 1 an si 4 luni. Deci este de asteptat ca punctajul real sa fie ceva mai mic.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii:
In toata perioada lucrata inainte de septembrie 1992 ati introdus sporuri in %. Pentru a intra aceste procente in calcul trebuie sa prezentati o adeverinta eliberata de angajator care sa contina sporul suplimentar de 6 % de la angajare si pana in septembrie 1992 cand probabil a fost inclus in salariul inscris in carnetul de munca. Deasemeni adeverinta trebuie sa conntina si sporul de vechime intre aprilie si septembrie 1992. Sporul de vechime inainte de aprilie 1992 a fost determinat corect de catre dv si acesta se acorda automat fara a fi continut in adeverinta.
Stagiul complet de cotizare al dv este de 34 de ani si domnul Carp v-a explicat cauza acestei erori.
In privinta erorilor trebuie sa va precizam ca toti comitem erori si ne amintim cu placere cum am fost incurajati de un vizitator al site-ului nostru dupa ce noi am comis o eroare in raspunsul pe care i l-am dat si pe care am recunoscut-o.
Este mai de apreciat intentia buna de a ne ajuta dezinteresat semenii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1