Subiect "pensionare pe caz de boala" Deschis de Suliman Ridvan la data: 11/26/2011 4:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare pe caz de boala
Scris de: Suliman Ridvan la data: 11/26/2011 4:00am
Gen:Masculin
Data nasterii:28.11,1956
Stagiul de cotizare:Am 37 de ani de vechimie in munca
Alte date:Sunt diagnosticat cu cardiopatie ischemica dureroasa si angina pectorala, hipertensiune,reumatis si arteroscreloza.Am vechimie de 37 de ani,postas si oficiant la Posta Roaman,si lucrez in ture de noapte.
Intrebare:As vrea sa stiu care sunt criteriile de calcul pentru pensioanarea pe caz de boala?
Re: pensionare pe caz de boala
Scris de: la pensie la data: 11/26/2011 5:41am
Pentru a primi pensie de invaliditate trebuie sa fiti incadrat in unul din gradele de invaliditate de catre comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de pensii.
In cazul dv care aveti stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare (35 ani) punctajul pensiei se calculeaza identic cu al pepentru limita de varsta adica :
- Pe toata perioada lucrata se calculaza un punctaj lunar prin impartirea salariului (venitului) obtinut de dv in luna respectiva cu salariul mediu pe economie.
- Se calculeaza un punctaj anual pe un an calendaristic impartind suma punctajelor lunare din acel an la 12 indiferent cate luni s-au lucrat in acel an .
- Se calculeaza suma punctajelor anuale pe perioada lucrata
- Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea sumei punctajelor anuale din perioada lucrata cu stagiul complet de cotizare.
- Se calculeaza valoarea pensiei prin inmultirea punctajului mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie care in prezent este de 732,80 lei
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1