Subiect "Somaj si varsta de pensionare" Deschis de Virgiliu la data: 11/27/2011 4:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Somaj si varsta de pensionare
Scris de: Virgiliu la data: 11/27/2011 4:04am
Gen:M
Data nasterii: 6 martie 1952
Stagiul de cotizare:41 ani, din care 23 de ani grupa a II-a
Alte date: Stagiu de cotizare inceput la 1 septembrie 1970, fara intrerupere pana la 31 decembrie 2011, data la care inteprinderea unde sunt angajat urmeaza sa isi inchida activitatea.
Intrebare: As vrea sa stiu daca calculele mele sunt bune, si in luna martie 2012 as putea sa imi depun dosarul de pensionare la limita de varsta?
Intrucat sunt constient ca decizia de pensionare nu o sa soseasca foarte repede, incepand cu luna ianuarie 2012 o sa intru in somaj. As vrea sa stiu daca somajul o sa il primesc si dupa luna martie in care imi depun dosarul de pensionare, pana la sosirea deciziei sau primei pensii?
Cele 3 luni sau mai multe de somaj pot afecta data pensionarii sau pensia in vreun fel?
Va multumesc anticipat!
Re: Somaj si varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/27/2011 9:55am
Conform art 34 alin (1) litera c) somerii care indeplinesc conditiile de pensionare conform legii nu mai beneficiaza de indemnizatie de somaj.
Dv conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 06 martie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 23 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 46 ani si 9 luni.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 23 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 5 ani conform careia aveti dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in 06 martie 2012.
In aceste conditii daca depuneti dosarul de pensie incepand cu 06 mattie 2012 cu aceiasi data inceteaza si indemnizatia de somaj dumneavoastra va revine obligatia sa anuntati depunerii dosarului de pensie. In acest caz va trebui sa dati atentie intocmirii dosarului de pensie pentru ca acesta sa nu fie respins.
Perioada de somaj nu afecteaza negativ data de pensionare iar la calculul punctajului pensiei se ia indemnizatia de somaj primita.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1