Subiect "modalitate trecere de la pensie anticipata partiala la pensie anticipata" Deschis de kiuta angela la data: 11/27/2011 4:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
modalitate trecere de la pensie anticipata partiala la pensie anticipata
Scris de: kiuta angela la data: 11/27/2011 4:26am
Gen:feminin
Data nasterii:24.12.1955
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare:Va rog sa mi spuneti ce trebuie sa fac in luna martie 2012 cand indeplinesc conditiile de trecere de la pensie anticipata partiala la pensie anticipata.
Se face un nou dosar?Se face cerere?
Re: modalitate trecere de la pensie anticipata partiala la pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/28/2011 4:50am
Credem ca faceti o confuzie. In legislatia pensiilor nu este prevazuta o asemenea posibilitate. Pe ce va bazati cand faceti calculul ca aveti dreptul la pensie anticipata.
Re: modalitate trecere de la pensie anticipata partiala la pensie anticipata
Scris de: Carp Mircea la data: 11/28/2011 7:36am
H.G.257/2011
Art. 135
Persoanele care beneficiaza de pensie anticipata partiala stabilita potrivit legislatiei anterioare si care indeplinesc conditiile prevazute la art. 62 din lege pot cere transformarea pensiei anticipate partiale in pensie anticipata, stabilita potrivit legii, noile drepturi acordandu-se incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inregistrata cererea.

Asadar numai daca,v-ati deschis drepturile la pensie anticipata partiala pana in 31/12/2010 si indepliniti conditia de stagiu de cel putin 38 de ani si 3 luni,puteti beneficia de prevederile de mai sus.
Re: modalitate trecere de la pensie anticipata partiala la pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/29/2011 4:53am
Pentru Carp Mircea
Este corecta precizarea dv dar noi nu am luat in calcul aceasta incadrare si am cerut precizari suplimentare, deoarece daca se incadra in aceasta prevedere avea dreptul sa ceara transformarea in pensie anticipata de la 01 ianuarie 2011.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1