Subiect "pensie si grupa 2" Deschis de Radu Ionel la data: 11/27/2011 4:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie si grupa 2
Scris de: Radu Ionel la data: 11/27/2011 4:44am
Gen:m
Data nasterii:05.05.1961
Stagiul de cotizare:din 09.1980
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,

speta Civil - recalculare pensie, CA ORADEA, Recurs, 12-11-2009
"
Din cuprinsul carnetului de munca aflat in copie xerox la dosar fond - filele 3 - 17 - se retine faptul ca, recurentul a lucrat in functia de mecanic pompe injectie in cadrul SC B. SA O. Legea nr. 3/1977 in baza careia i s-a deschis drepturile la pensie recurentului, prevedea o vechime integrala in munca pentru barbati de 30 de ani si 25 de ani pentru femei, iar prin faptul ca a lucrat in grupa a II-a de munca, conform art. 13 - 14 din acest act normativ, i s-a dat dreptul de-a beneficia de reducerea varstei de pensionare, pentru fiecare an lucrat in grupa a II-a adaugandu-i-se inca 3 luni de zile, aspecte ce se retin si din considerentele deciziei nr. 40/2008 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie pronuntata in recursul in interesul legii."

In acest material am descoperit ca meseria de mecanic pompe injectie este trecuta la grupa a 2 a. Eu am lucrat in aceasta meserie timp de 7-8 ani ,dar nu am grupa a 2 a pentru aceasta perioada.Va rog daca puteti sa ma ajutati sa indentific legea care atribuie grupa a 2 a acestei meserii.

Va multumesc frumos.


2.Cand pot iesi la pensie normal si anticipat sau anticipat partial.
Re: pensie si grupa 2
Scris de: la pensie la data: 11/28/2011 5:52am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 05 mai 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in 05 mai 2021 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 35 ani sau pensie anticipata, nediminuata dupa aceasta data daca realizti stagiul de cotizare de 43 ani.
Incadrarea in grupele de munca I si II inainte de aprilie 2001 s-a facut conform ordinelor 50/1990 si 125/1990 ale Ministerului Sanatatii si Ministerului Muncii si Ocrotirilor Sociale
Incadrarea in grupele de munca s-a facut mai intai in functie de conditiile de munca si dupa aceia de meserie.
Aceasta incadrare a fost facuta la aparitia ordinului 50/1990 in urma unei documentatii intocmite de angajator si a unor determinari de noxe facute de catre cei autorizati.
Deci dv trebuie sa va interesati la angajator daca a intocmit aceasta documentatie pentru locul dv de munca, s-au facut determinarile de noxe si a fost aprobata documentatie de cei in drept si dupa aceia sa cereti adeverinta de stagiu in grupa II de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1