Subiect "Cand pot iesi la pensie" Deschis de Mircea Emilia la data: 11/28/2011 11:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot iesi la pensie
Scris de: Mircea Emilia la data: 11/28/2011 11:55am
Gen:F
Data nasterii:27.11.1956
Stagiul de cotizare:33ani4luni in Romania din care 24 ani de gr.2
Alte date:Cotizatie in Italia 5ani2luni
Intrebare:Cand pot iesi la pensie,daca sunt penalizata,si daca se ia in considerare salariul din italia
Re: Cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 11/29/2011 2:34am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 iunie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 24 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 6 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare in Romania de 39 ani si 4 luni.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 24 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni conform careia aveti dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta (nepenalizata) la varsta de 55 ani si 1 luna adica in 27 decembrie 2011.
Stagiul de cotizare lucrat in Italia nu se ia in calculul punctajului pensiei din Romania, acest stagiu poate fi luat in calcul numai ca vechime dar dv nu aveti nevoie sa va completati vechimea. Daca dupa legislatia pensiilor din Italia vi se acorda pensie pentru stagiul lucrat acolo atunci vi se calculeaza pensie in Italia si aveti dreptul sa cereti ca cele doua pensii sa le primiti cumulat in tara de domiciliu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1