Subiect "Trecere de la pensionare anticipata partiala la pensionare anticipata" Deschis de Constantin Ghinea la data: 11/30/2011 8:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecere de la pensionare anticipata partiala la pensionare anticipata
Scris de: Constantin Ghinea la data: 11/30/2011 8:02am
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:42 si 5 luni ( cu armata )
Alte date:
Intrebare:Buna Ziua. Tot citind intrebarile cititorilor d-stra si raspunsurile primite, am aflat ca se poate trece de la pensionare anticipata partiala ( eu ma aflu in aceasta situatie ) la pensionare anticipata. Am accesat programul de calcul al varstei de pensionare si am aflat ca raportat la varsta mea, asi putea sa beneficiez de pensionare anticipata daca asi avea 42 ani vechime. Intrebarea pe care doresc sa vi-o pun este urmatoarea: in calculul vechimii este inclus si stagiul militar (perioada asimilata). Va intreb acest lucru pt. ca, incluzind si armata asi avea peste 42 ani vechime. va multumesc anticipat pt. raspuns.
Re: Trecere de la pensionare anticipata partiala la pensionare anticipata
Scris de: Carp Mircea la data: 11/30/2011 8:31am
Conditia de stagiu este de 42 de ani,fara stagiu asimilat(armata).
Legea 263/2010

Pensia anticipata
Art. 62. -
(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c) si g).

Art. 49. -(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat;
Re: Trecere de la pensionare anticipata partiala la pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/01/2011 8:49am
Confirmam precizarea corecta facuta de domnul Carp ca la calculul stagiilor de cotizare pentru pensile anticipate partiale si anticipate nu se au in vedere stagiile asimilate pentru stagiul militar.
Deci dv pentru a beneficia de pensie anticipata trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 42 ani fara a lua in calcul perioada stagiului militar.
Re: Trecere de la pensionare anticipata partiala la pensionare anticipata
Scris de: Constantin Ghinea la data: 12/02/2011 9:04am
Gen:m
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:41+2 (fara stagiul militar
Alte date:Sunt activ (lucrez)
Intrebare:Va multumesc pt.raspuns. Incepusem sa sper ca voi scapa de pensionarea anticipata partiala ( foarte paguboasa din p.d.v. al penalizarii ), dar mai am inca un an si douaq luni. Multumesc oricum, sunteti foarte amabili.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1