Subiect "pensionare" Deschis de didina la data: 12/01/2011 9:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: didina la data: 12/01/2011 9:18am
Gen:M
Data nasterii:3.10.1955
Stagiul de cotizare:3O ani din care 6 ani gr.II
Alte date:facultate la zi 5 ani,armata,9 luni momentan lucrez
Intrebare : este vorba de sotul meu cand se poate pensiona anticipat partial si cat va fi penalizat?
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 12/02/2011 4:24am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 03 octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
Pentru stagiul de 6 ani lucrati in grupa II beneficiaza de un spor de vechime de 1 an si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru studii universitare si stagiu militar.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 6 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 1an conform careia arei dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in 03 octombrie 2019.
Are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 60 ani adica in 03 octombrie 2015 daca atunci are stagiul de cotizare de 35 ani inclusiv sporul de vechime pentru grupa de munca dar fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru facultate si stagiul militar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1