Subiect "nume schimbat fata de actele din tara" Deschis de MARIANA la data: 12/02/2011 11:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
nume schimbat fata de actele din tara
Scris de: MARIANA la data: 12/02/2011 11:45am
Gen:f
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:17
Alte date:
Intrebare: Locuiesc in SUA de 25 de ani si am pasaport american pe alt nume decit cel de pe pasaportul romanesc. Ce act de identitate pot prezenta la depunerea actelor. Este necesar sa imi schimb numele in tara (un proces complicat de durata si scump)sau pot prezenta actele doveditoare ca sunt una si aceeasi persoana cu cea de pe diploma, carnetul de munca etc.
Re: nume schimbat fata de actele din tara
Scris de: la pensie la data: 12/03/2011 7:22am
Carnetul de munca trebuia prezentat la scanare la una din casele teritoriale de pensii in vederea introducerii datelor continute de acesta in arhiva electronica a casei nationale de pensii. Presupunand ca dv nu l-ati prezentat iar actiunea fiind incheiata va trebui sa va adresati direct unei case teritoriale de pensii sa va indice parcursul pe care va trebui sa-l urmati pentru intocmirea dosarului de pensie. Informatii poate cere orice persoana din tara iar demersurile pot fi facute si de o persoana din tara imputernicita de dv prin procura eliberata de un consulat sau ambasada Romaniei in SUA.
Sfatul nostru este sa incepeti demersurile de introducere a datelor dv in arhiva electronica a casei nationale de pensii mai devreme (dece nu imediat?) deoarece nu se stie cat vor dura.
In privinta identitatii numelui de pe pasaportul romanesc si cel din actul de identitate actual credem ca ar fi indicat sa va adresati tot unui consulat sau ambasadei Romaniei in SUA.
Nu credem ca aceasta este o problema mai complicata decat cea cu scanarea carnetului de munca si de asemeni credem ca nu trebuie sa va schimbati numele pentruca in aceiasi situatie se afla si toate femeile din tara care s-au casatorit si si-au schimbat numele. Identificarea se face prin celelalte date cum sunt : data si locul nasterii, numele parintilor, codul numeric personal.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1