Subiect "pensia anticipata partial" Deschis de Rodica Neacsu la data: 12/02/2011 1:41pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia anticipata partial
Scris de: Rodica Neacsu la data: 12/02/2011 1:41pm
Gen:F
Data nasterii:09.11.1954
Stagiul de cotizare:28 ani 09 luni 28 zile din care 18 am lucrat gr.a IIa in procent de 70%, avand meseria inginer serv CTC - Metrologie, temeiul juridic al incadrarii in grupa il reprezinta Or. 50/1990, anexa 2, pozitiile 34 si 69.
Alte date:am depus dosar de pensionare anticipata partial dar a fost respins, nefiin luata in calcul perioada lucrata in gr. aIIa, motinatia fiind: " functia avuta si incadrarea nu se regasesc in reglementarile referitoare la grupele superioare de munca"
Intrebare:Este corecta respingerea dosarului ? Daca da , care este temeiul legal
Re: pensia anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 12/03/2011 8:10am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 09 octombrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 10 luni.
Pentru stagiul de 18 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 12 ani si 7 luni beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careia aveti dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 5 luni adica in 09 aprilie 2012.
Incadrarea in grupa II de munca,inainte de aprilie 2001, s-a facut conform anexelor 2 la ordinele 50/1990 si 125/1990 ale Ministerului Sanatatii si Ministerului Muncii si Ocrotirilor Sociale
Aceasta incadrare a fost facuta la aparitia ordinului 50/1990 in urma unei documentatii intocmite de angajator si a unor determinari de noxe facute de catre cei autorizati. In documentatia de incadrarea in grupele de munca angajatorul trebuia sa indice locurile de munca si meserile conform anexelor la ordinele de mai sus.
Adeverinta eliberata de angajator trebuie sa corespunda cu documentatia depusa si cu anexele la ordine si probabil Casa de Pensii a gasit neconcordante intre cele doua documente.
Re: pensia anticipata partial
Scris de: Rodica Neacsu la data: 12/03/2011 11:23am
Gen:F
Data nasterii:09.11.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspuns, dar am uitat sa precizez ca am colegi de serviciu care au fost incadrati la fel ca mine, am lucrat in acelasi loc de munca, suntem nominalizati in tabelul amintit si carora le-au fost luati in considerare anii lucrati in gr.a II a. Cum este posibila o asemenea situatie?
Re: pensia anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 12/05/2011 2:23am
Nu putem sa dam o explicatie deoarece nu cunoastem conditiile in care s-a facut analiza. Presupunem ca analiza a fost facuta de un alt functionar si la o data diferita.
Credem ca este oportun sa folositi caile de contestare legala adica :
-Contestatie la Comisia Centrala de Contestatii organizata pe langa casa nationala de pensii (contestatia se depune la registratura casei teritoriale de pensii)
- Deschiderea unei actiuni in justitie (la tribunal) care este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1