Subiect "cotizare" Deschis de sorin la data: 12/03/2011 7:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cotizare
Scris de: sorin la data: 12/03/2011 7:32am
Gen:
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:12 ani
Alte date:
Intrebare:
Lucrez de cativa ani in tara nemembra a UE
Pot sa mai cotizez pt a avea o vechime mai mare?
Re: cotizare
Scris de: la pensie la data: 12/05/2011 2:38am
Conform legii pensiilor pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta aveti nevoie de un stagiu minim de cotizare de 15 ani.
Daca lucrati cu forme legale si platiti contributie la pensie in o tara din UE atunci aceasta perioada este luata in calculul stagiului de cotizare la pensia care vi se acorda in Romania (numai ca vechime ). In acest caz nu este nevoie de incheierea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii pentru perioada care va lipseste.
Carnetul de munca cu perioada lucrata in Romania trebuia prezentat la scanare la una din casele teritoriale de pensii in vederea introducerii datelor continute de acesta in arhiva electronica a casei nationale de pensii. Presupunand ca dv nu l-ati prezentat iar actiunea fiind incheiata va trebui sa va adresati direct unei case teritoriale de pensii sa va indice parcursul pe care va trebui sa-l urmati pentru intocmirea dosarului de pensie.
Sfatul nostru este sa incepeti demersurile de introducere a datelor dv in arhiva electronica a casei nationale de pensii mai devreme (dece nu imediat?) deoarece nu se stie cat vor dura.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1