Subiect "Se poate cumula pensia militara cu perioadele lucrate in civilie?" Deschis de teofil placinta la data: 12/03/2011 4:18pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Se poate cumula pensia militara cu perioadele lucrate in civilie?
Scris de: teofil placinta la data: 12/03/2011 4:18pm
Gen:M
Data nasterii:07.04.1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Din ian. 2010 sunt pensionar militar M.A.I. cu o vechime de 17 ani( 10 ani efectiv lucrati si 7 ani grupa). In civilie am lucrat inca 29 ani si 8 luni. In perioada iulie 2009 - iulie 2011 am fost pensionat medical gr.2. In cadrul perioadei lucrate am beneficiat de 13 ani grupa I de salarizare si 5 ani si 9 luni grupa II de salarizare.
Avand in vedere Legea 263/2010, asi dori sa stiu daca se poate recalcula pensia militara avandu-se in vedere si perioadele lucrate in civilie.
Va multumesc anticipat.
Re: Se poate cumula pensia militara cu perioadele lucrate in civilie?
Scris de: la pensie la data: 12/05/2011 3:18am
Datele prezentate sunt confuze deoarece:
- Nu ati precizat ce fel de pensie militara ati primit in ianuarie 2010 (de serviciu sau de invaliditate).
- Nu ati precizat daca pensia de invaliditate intre iulie 2009 si iulie 2011 ati primit-o in sistemul public de pensii.
- Nu este clar daca perioadele lucrate in sistemul public (civilie) ati beneficiat de grupele I si II de munca (dv le numiti grupe de salarizare)
Calculul pensiei conform legii pensiilor 263/2010 la varsta standard si stagiul complet de cotizaredeterminate conform anexei 6 la aceasta lege, pentru cadrele militare si asimilatii lor, se face numai daca la data pensionarii sunteti cadru militar.
In caz contrar varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare se determina conform anexei 5 la legea pensiilor 263/2010 si acest calcul il putem face numai dupa ce faceti precizarile necesare privind stagiile in grupele I si II, de munca.
Re: Se poate cumula pensia militara cu perioadele lucrate in civilie?
Scris de: teofil placinta la data: 12/05/2011 12:39pm
la pensie :
Datele prezentate sunt confuze deoarece:
- Nu ati precizat ce fel de pensie militara ati primit in ianuarie 2010 (de serviciu sau de invaliditate).
- Nu ati precizat daca pensia de invaliditate intre iulie 2009 si iulie 2011 ati primit-o in sistemul public de pensii.
- Nu este clar daca perioadele lucrate in sistemul public (civilie) ati beneficiat de grupele I si II de munca (dv le numiti grupe de salarizare)
Calculul pensiei conform legii pensiilor 263/2010 la varsta standard si stagiul complet de cotizaredeterminate conform anexei 6 la aceasta lege, pentru cadrele militare si asimilatii lor, se face numai daca la data pensionarii sunteti cadru militar.
In caz contrar varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare se determina conform anexei 5 la legea pensiilor 263/2010 si acest calcul il putem face numai dupa ce faceti precizarile necesare privind stagiile in grupele I si II, de munca.
Re: Se poate cumula pensia militara cu perioadele lucrate in civilie?
Scris de: teofil placinta la data: 12/05/2011 1:09pm
Gen:M
Data nasterii:07.04.1952
Stagiul de cotizare: 39 ani si 9 luni.
Alte date:
Intrebare:

Multumesc pentru raspuns, completez cu date concrete:
Conform cartii de munca, in perioada august 1970 - 15 iulie 2011, am desfasurat urmatoarele activitati:
- august 1970 - august 1977, am lucrat la Intreprinderea miniera unde am beneficiat de grupa II de munca (5.9ani)+ 1an si 4 luni stagiu militar;
- august 1977 - august 1980 - Scoala Militara de Ofiteri M.I;
- august 1980 - octombrie 1987, am lucrat ca ofiter M.I., perioada in care am beneficiat de 7 ani de grupa in alte conditii;
- februarie 1988 - ianuarie 2009, am lucrat la E ON Electrica, perioada in care am beneficiat de 13 ani in grupa I de munca. In continuare am avut 5 luni somaj, apoi in perioada iulie 2009 - iulie 2011 am fost pensionat pe caz de boala gradul II de invaliditate din sistemul public de pensii (Casa de Pensii)
La data de 21.01.2010, pentru perioada lucrata in M.I. am fost pensionat militar, cu pensie de serviciu - la limita de varsta.
Intrebare: Daca pensia militara poate fi recalculata, tinandu-se cont si de perioadele lucrate in civilie?
Multumesc anticipat.
Re: Se poate cumula pensia militara cu perioadele lucrate in civilie?
Scris de: la pensie la data: 12/07/2011 9:24am
Atunci cand aveti dreptul la pensie in sistemul public de pensii pensia dv se va recalcula luanduse in calcul si perioada lucrata in sistemul public de pensii
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere in sistemul public de pensii, aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca, in 07 aprilie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite, prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I il puteti afla la unitatea la care ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de 20 ani in grupa I si alte conditii beneficiati de un spor de vechime de 10 ani, iar pentru stagiul de 5 ani in gr II de un spor de vechime de 1 an si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare.
In functie de cum a fost echivalat stagiul dv de gr I exista doua variante de pensionare:
1. Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu “conditii speciale” pentru un stagiu de 13 ani in conditii speciale si 7 ani in alte conditii aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani si iesirea imediata la pensie pentru limita de varsta.
Pentru stagiul de 5 ani in grupa II echivalat cu conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece acesta este sub limita de 6 ani pentru care se acoda reducere
2.Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 18 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani.
Pentru stagiul de 7 ani in alte conditii beneficiati de de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala de 7 ani si 6 luni si iesirea imediata la pensie pentru limita de varsta.
Deci in ambele variante dupa calculul nostru aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta si este oportun sa va intocmiti si sa depuneti dosarul de pensie.
Re: Se poate cumula pensia militara cu perioadele lucrate in civilie?
Scris de: teofil placinta la data: 12/07/2011 1:06pm
Gen:M
Data nasterii:07.04.1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc pentru clarificare.

Va doresc sarbatori fericite!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1