Subiect "pensie la limita de virsta" Deschis de Amariei Ion la data: 12/05/2011 6:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de virsta
Scris de: Amariei Ion la data: 12/05/2011 6:50am
Gen:M
Data nasterii:14.01.1951
Stagiul de cotizare:17 ani 5 luni si 22 zile
Alte date:grupa a 2 a,17 ani,5 luni si 22 zile
Intrebare:Va rog sa-mi spune-ti cind pot iesi la pensie la limita de virsta?Mai mentionez ca in perioada 27.10.71-01.03.73 am satisfacut stagiul militar la munci.Multumesc!
Re: pensie la limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 12/06/2011 8:40am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 14 ianuarie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 17 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 21 ani si 8 luni fara stagiul asimilat pentru stagiul militar si 23 ani cu stagiul asimilat pentru stagiul militar.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa se acorda reducerea varstei de pensionare ins adv nu puteti beneficia de ea deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 35 ani inclusiv sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca dar fara stagiul asimilat pentru stagiul militar.
Daca aveti stagiu de cotizare in una din tarile din UE reveniti cu precizari.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1