Subiect "contract individual de munca cu timp partial" Deschis de truscheci emilia la data: 12/08/2011 5:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contract individual de munca cu timp partial
Scris de: truscheci emilia la data: 12/08/2011 5:15am
Gen:F
Data nasterii:29.10.1960
Stagiul de cotizare:31 ANI SI 9 LUNI
Alte date:
Intrebare:DIN 01.03.2004 PE LANGA LOCUL DE MUNCA DE BAZA CU 8 ORE/ZI (NORMA INTREAGA)MAI LUCREZ LA INCA 3 FIRME IN BAZA CONTRACTELOR INDIVIDUALE CU TIMP PARTIAL DE LUCRU DE 2 ORE/ZI LA FIECARE FIRMA , AS VREA SA STIU DACA LA VECHIMEA IN MUNCA MI SE CONSIDERA STAGIUL DE COTIZARE SI ACESTE CONTRACTE CU TIMP PARTIAL SI VA ROG SA MI SPUNETI CAND AS PUTEA SA SOLICIT PENSIONAREA CONSIDERAND CA VOI LUCRA IN CONTINUARE LA FEL SI CE VECHIME O SA AM LA DATA RESPECTIVA.
CU SIMA SI MII DE MULTUMIRI
TRUSCHECI EMILIA
Re: contract individual de munca cu timp partial
Scris de: la pensie la data: 12/09/2011 4:22am
Daca aveti un contract de munca cu timp integral acesta se socoteste ca stagiu de cotizare iar contractele lucrate concomitent cu timp partial de munca nu se socotesc ca stagiu de cotizare.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 29 septembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 11 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 56 ani si 11 luni adica in 29 septembrie 2017 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 31 ani si 11 luni sau pensie anticipata, nediminuata, daca lucrati in continuare si dupa aceasta data si realizati stagiul de cotizare de 39 ani si 11 luni.
Nu putem face calcule de stagii de cotizare virtuale noi va-m dat datele de iesire la pensie si restul calculelor va invitam pe dv sa le faceti.
Re: contract individual de munca cu timp partial
Scris de: truscheci emilia la data: 12/10/2011 2:36am
la pensie :
Daca aveti un contract de munca cu timp integral acesta se socoteste ca stagiu de cotizare iar contractele lucrate concomitent cu timp partial de munca nu se socotesc ca stagiu de cotizare.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 29 septembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 11 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 56 ani si 11 luni adica in 29 septembrie 2017 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 31 ani si 11 luni sau pensie anticipata, nediminuata, daca lucrati in continuare si dupa aceasta data si realizati stagiul de cotizare de 39 ani si 11 luni.
Nu putem face calcule de stagii de cotizare virtuale noi va-m dat datele de iesire la pensie si restul calculelor va invitam pe dv sa le faceti.

NU ESTE CORECT TREBUIE SA MA ADRESEZ INSTANTELOR DE JUDECATA EU AM LUCRAT MAI MULT DACA AS AVEA NUMAI CONTRACTE CU TIMP PARTIAL NU AS AVEA VECHIME EXCROCHERIE CEL CARE LUCREAZA PE SANTIER 12 ORE/ZI I SE CONSIDERA MIE NU? UNDE ESTE LOGICA A MANCAT O PORCUL
Re: contract individual de munca cu timp partial
Scris de: la pensie la data: 12/12/2011 6:48am
Ne pare rau ca nu vi s-a dat dv dreptul sa elaborati legi sau eventual noua, pentruca atunci le faceam asa cum ne convine. Din pacate acest drept a fost atribuit altora care au elaborat o lege dezavantajoasa pentru noi si ce este mai rau este ca si daca va adresati justitiei aceasta judeca se face tot dupa legile elaborate.
In ceiace priveste cei care lucreaza numai cu contracte partiale legea 19/2000 prevede ca acestea sa fie luate in calculul stagiului de cotizare fara a depasi o norma intreaga.
Gresita este si referirea la cei care lucreaza pe santier 12 ore deoarece si la acestea se socoteste tot norma intreaga ca stagiu de cotizare.
In ceiace priveste sumele castigate cu contracte cu timp partial acestea se iau in calculul punctajului pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1