Subiect "pentru depunere dosar de pensie" Deschis de buzila marinela la data: 12/08/2011 6:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pentru depunere dosar de pensie
Scris de: buzila marinela la data: 12/08/2011 6:29am
Gen:masculin
Data nasterii:1.01.1948
Stagiul de cotizare:17 ani
Alte date:nu locuieste in romania
Intrebare:Fratele meu nu mai locuieste in Romania din 17.sept.1988.
A lucrat cca. 17 ani in Romania, ma intereseaza cand poate depune actele pentru calcularea drepturilor de pensie pentru perioada lucrata in tara.
Va multumesc.
Re: pentru depunere dosar de pensie
Scris de: la pensie la data: 12/09/2011 4:42am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare de 64 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 8 luni.
Carnetul dansului de munca trebuia prezentat la scanare la una din casele teritoriale de pensii in vederea introducerii datelor continute de acesta in arhiva electronica a casei nationale de pensii. Presupunand ca dansul nu l-a prezentat iar actiunea fiind incheiata va trebui sa se adreseze direct unei case teritoriale de pensii sa ii indice parcursul pe care va trebui sa-l urmeze pentru intocmirea dosarului de pensie.
Sfatul nostru este sa inceapa demersurile de introducere a datelor dv in arhiva electronica a casei nationale de pensii mai devreme (dece nu imediat) deoarece nu se stie cat vor dura.
Poate sa va imputerniceasca pe dv sau alta persoana din tara, prin o procura eliberata de un consulat sau ambasada Romaniei din tara de domiciliu, pentru depunerea dosarului de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1