Subiect "gr.II de munca" Deschis de Vlad la data: 12/08/2011 4:19pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
gr.II de munca
Scris de: Vlad la data: 12/08/2011 4:19pm
Gen:M
Data nasterii:24.03.2011
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:
Intrebare:Am calculat pensia cu calculatorul din acest site, dar nu am stiut cum sa introduc perioada pentru grupa II de munca,va rog sa-mi spuneti cum sa fac asta.
Mentionez ca din acesti 40 de ani de munca am 18 ani si 3 luni in grupa II de munca.
Re: gr.II de munca
Scris de: la pensie la data: 12/09/2011 8:05am
- Data nasterii este gresita.
- Programul de calcul pensie de pe site nu a fost adaptat inca pentru calculul punctajului suplimentar pentru stagiile in grupele de munca. Pentru a introduce in calcul aceste punctaje suplimentare va rugam sa ne comunicati perioada exacta (zi/luna/an) a stagiului dv in grupa II de munca si va calculam noi acest punctaj pe care il veti introduce in pagina de intrare in program
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
-Nu ati introdus sporul de vechime asa cun explicam noi pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am determinat noi acest spor pe care trebuie sa-l introduceti dv in program deoarece programul nostrum nu le introduce automat
Intre septembrie 1976 – august 1981 3 %
Intre septembrie 1981 – august 1983 5 %
Intre septembrie 1983 – august 1986 9 %
Intre septembrie 1986 – august 1991 12 %
Intre septembrie 1991 – martie 1992 15 %
-Atentie in perioada ulterioara lui martie 1990 cand ati introdus si dv sporuri in %. Daca acestea nu sunt sporuri de vechime le cumulati cu sporul de vechime indicat de noi
-In perioada ulterioara lui martie 1992 pana la introducerea lor in salariu sporurile se iau in calcul numai daca prezentati adeverinte cu acestea.
-Dupa martie 2001 salariile luate in calcul au fost limitate la o suma maxima lunara. Aceste limite le gasiti pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Desi dv pe o anumita perioada de timp ati introdus salarii mai mari programul a facut limitarea automata.
Re: gr.II de munca
Scris de: Vlad la data: 12/09/2011 9:16am
data nasterii este 24.03.1950
perioada lucrata in gr.II de munca este = 01.09.1971 - 11.04.1973 si 15.07.1974 - 01.07.1993
in rest voi introduce datele asa cum le-am gasit in linkurile indicate de Dvs. va multumesc pentru raspuns



la pensie :
- Data nasterii este gresita.
- Programul de calcul pensie de pe site nu a fost adaptat inca pentru calculul punctajului suplimentar pentru stagiile in grupele de munca. Pentru a introduce in calcul aceste punctaje suplimentare va rugam sa ne comunicati perioada exacta (zi/luna/an) a stagiului dv in grupa II de munca si va calculam noi acest punctaj pe care il veti introduce in pagina de intrare in program
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
-Nu ati introdus sporul de vechime asa cun explicam noi pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am determinat noi acest spor pe care trebuie sa-l introduceti dv in program deoarece programul nostrum nu le introduce automat
Intre septembrie 1976 – august 1981 3 %
Intre septembrie 1981 – august 1983 5 %
Intre septembrie 1983 – august 1986 9 %
Intre septembrie 1986 – august 1991 12 %
Intre septembrie 1991 – martie 1992 15 %
-Atentie in perioada ulterioara lui martie 1990 cand ati introdus si dv sporuri in %. Daca acestea nu sunt sporuri de vechime le cumulati cu sporul de vechime indicat de noi
-In perioada ulterioara lui martie 1992 pana la introducerea lor in salariu sporurile se iau in calcul numai daca prezentati adeverinte cu acestea.
-Dupa martie 2001 salariile luate in calcul au fost limitate la o suma maxima lunara. Aceste limite le gasiti pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Desi dv pe o anumita perioada de timp ati introdus salarii mai mari programul a facut limitarea automata.
Re: gr.II de munca
Scris de: la pensie la data: 12/12/2011 7:30am
Va vom calcula punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca numai dupa ce vom clarifica problema sporului de vechime in grupa de munca. Nu intelegem cauza pentru care nu ati introdus sporul de vechime asa cum l-am determinat noi. Noi am facut aceasta determinare in idea ca la satisfacerea stagiului militar nu ati facut intrerupere nici la incorporare si nici la angajare dupa lasarea la vatra si astfel nu ati pierdut continuitatea stagiului de cotizare..
Re: gr.II de munca
Scris de: la pensie la data: 12/20/2011 9:48am
Reveniti si comunicati-ne daca mai faceti modificari la datele introduse (nu ati tinut cont de precizarile noastre privind sporul de vechime) si daca va calculam punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca conform datelor introduse pana acum.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1