Subiect "Decizia 19/2011 Inalta Curte de Casatie si Justitie" Deschis de Vasile Rodica la data: 12/09/2011 6:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Decizia 19/2011 Inalta Curte de Casatie si Justitie
Scris de: Vasile Rodica la data: 12/09/2011 6:17am
Gen:Feminin
Data nasterii:06.11.1949
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:La calculul pensiei la limita de varsta, nu s-au luat in calcul decat sporurile fixe. Alte venituri, ca de exemplu primele, care s-au adunat la venit si pentru care s-au platit contributiile toate, nu s-au luat in calcul.
Am citit acum ca Inalta Curte de Casatie si Justitie a dat o decizie nr.19/2011 care se refera la acordul global, cosiderat tot ca venit. Ce pot intreprinde pentru a recalcula pensia tinand cont de veniturile suplimentare provenite din prime. Se poate fara a da Casa de Pensii in judecata, doar cu adeverinta depusa la dosar?
Multumesc.
Re: Decizia 19/2011 Inalta Curte de Casatie si Justitie
Scris de: la pensie la data: 12/09/2011 8:37am
Opinia noastra este ca nu puteti sa cereti introducerea in calcul a sumelor castigate prin accord global numai prezentand adeverinta.
Decizia ICCJ 19/2011 nu modifica prevederile unei legi care de fapt este abrogata ci se refera la o cauza prezentata in justitie.
Deci pentru a beneficia si dv de prevedrile acestei decizii trebuie sa va adresati justitiei (tribunalului) care sa decida ca va aflati in aceiasi situatie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1