Subiect "PROBLEME ADEV GR II LA CASA DE PENSII" Deschis de NICOLETA GLAVAN la data: 12/09/2011 8:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PROBLEME ADEV GR II LA CASA DE PENSII
Scris de: NICOLETA GLAVAN la data: 12/09/2011 8:34am
Gen:F
Data nasterii:03.07.1954
Stagiul de cotizare:31 ANI SI 8 LUNI
Alte date:
Va rog sa ma sprijiniti in rezolvarea acestei probleme pe care nu reusesc sa o rezolv de mult timp. Dupa cum v-am mai scris si in alte mesaje am o adeverinta eliberata in 2003 cu gupa de munca de 21 ani si 5 luni si pe care casa de pensii arges nu mi-au luat-o in calcul dar am facut cerere sa ies anticipat partial si m-au penalizat urmand ca eu sa incerc sa rezolv problema si apoi sa cer recalculare. Azi am reusit sa ma intalnesc cu lichidatorul firmei unde am lucrat Cerealcom sa OLT si sa-mi spuna ca nu poate sa-mi elibereze o noua adeverinta facand referire la scrisoarea 382/2000 caci a primit o adresa de la CNPAS Bucuresti in care ii avertizau ca sa nu mai elibereze adeverinte daca nu au tot felul de "decizii,tabele, procese verbale etc tot ce logic nu le mai au ca eu personal am fost la arhiva si am gasit state de plata dar nu am gasit dovada platilor caci acestea se distrugeau la 5 ani dupa pastrare. Am citit aceasta adresa si d-nei lichidator i-a fost frica sa imi elibereze o noua adresa dar m-a sfatuit sa merg la tribunal cu ce adeverinte am pana acum si poate se rezolva problema.
Eu am adeverinta in care se specifica grupa a 2 dar spun cei de la pensii ca nu e pe formularul care trebuie si nu se face referire la Scris 382/2000, s-a scris pur si simplu ORd 50/1990 anexa 2 pct 18 in procent de 100%.
Ce ma sfatuiti sa fac, cum se procedeaza la actionarea in judecata< Sa le mai cer inca odata recalcularea si apoi sa merg la tribunal, poate dvs ati mai avut cazuri similare.
O colega lucreaza inca pt lichidator acum si chiar ea se ocupa de plati si completa ordin de plata la casa de pensii pt conditii deosebite gr. II, o iau ca martor ma poate ajuta chestia asta. Alti colegi mai mari ca mine au iesit la pensie cu aceleasi adeverinte ca si mine fara sa-i intoarca ca nu sunt bune..... etc, era adevarat ca era prin 2008-2009. Am incercat sa vb cu ei dar le este frica ca poate le reduc si lor pensia, pt ca eu vroiam sa le aduc caz similar.
Astept raspuns de la dvs
Va multumesc anticipat
nicoleta
Intrebare:
Re: PROBLEME ADEV GR II LA CASA DE PENSII
Scris de: la pensie la data: 12/12/2011 2:36am
Ne pare rau de faptul ca nu va putem ajuta decat cu unele explicatii care nu credem sa va fie de mare folos.
Incadrarea in grupa de munca s-a facut in urma hotararii unei adunari generale a salariatilor si intocmirea unei documentatii care a obtinut avizele si aprobarilor necesare si aceasta documentatie trebuie cautata in arhive.
Cerintele privind adeverinta pentru stagiile in grupele de munca au fost diferite dupa prevederile legilor pensiilor 3/1977, 19/2000 si 263/2010 care au fost in vigoare din anul 1990 pana azi in functi de avantajele primite pentru aceste stagii. Aceste avantaje au crescut si s-au modificat si din aceasta cauza s-au modificat si interesele caselor de pensii. Acestea uneori au incurajat iesirea la pensie iar acum descurajaza pensionarea.
In prezent pentru a descuraja pensionarea se cere ca in adeverinta sa se specifice hotararea prin care s-a stabilit acordarea grupei de munca pentru locul dv de munca si aceasta nu o gasiti printre statele de plata.
Deasemeni tot pentru descurajare se cere celor care intocmesc adeverintele sa faca verificarile riguros si sa-si asume raspunderea penala in cazul unei greseli in acordarea acestor adeverinte.
Deasemeni nu va putem incuraja nici cu deschiderea unei actiuni in judecata daca nu aveti documentele necesare dovedirii acordarii grupei de munca deoarece la aceasta actiune nu se admide dovedirea prin martori.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1