Subiect "Calculul pensiei" Deschis de Calin la data: 12/10/2011 2:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calculul pensiei
Scris de: Calin la data: 12/10/2011 2:51am
[b][/b]Gen B
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:Am iesit la pensie conform Legii 223/2007, respectiv 19/2001
Intrebare:
1. Este valabila teza potrivit careia : PENSIA ESTE PROPORTIONALA CU CONTRIBUTIA CAS ACHITATA/VIRATA?
2. Daca "DA", Legea 19/2001 prevede expres acest lucru? In ce mod si la ce capitol?
3. Casa de Pensii TREBUIE sa tina cont de Adeverinta angajatorului, aflata la dosarul de pensii, care mentioneaza, lunar - pe o rubrica separata, cota de asigurari sociale achitata de Angajator pentru persoana in cauza? In ce fel?
4. Aceasta Adeverinta "bate" insemnarile din Cartea de Munca?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: Calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 12/12/2011 4:50am
Principiul pe baza caruia pensia se calculeaza in functie de contributiile de asigurari sociale platite se numeste “principiul contributivitatii” si este prevazut in art 2 litera e) atat in fosta lege a pensiilor 19/2000 cat si in actuala lege a pensiilor 263/2010 si acesta este formulat astfel :
Art 2 Sistemul public de pensii se organizeaza si functioneaza avand ca principii de baza :
…..
e) principiul contributivitatii, conform caruia fondurile de asigurari sociale se constituie pe baza contributiilor datorate de persoanele fizice si juridice, participante la sistemul public, drepturile de asigurari sociale cuvenindu-se pe temeiul contributiilor de asigurari sociale platite.
Problema cu “cine bate” este dicutabila in functie de continutul acestor documente si nu ne putem pronunta fara a cunoaste aceste documente.
Presupunand ca perioada in discutie este inainte de aprilie 2001 cand toate castigurile au fost supuse contributiilor de asigurari sociale timp in care intra in calculul pensiei numai sumele reglementate prin legile 57/1974 si 49/1992
Deci raspunsul corect este ca adeverinta angajatorului bate carnetul de munca daca aceasta adeverinta respecta prevederile celor doua legi (57/1974 si 49/1992)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1