Subiect "ANULARE DECIZIE DE PENSIONARE" Deschis de PINTILIE MIRCEA DORIN la data: 12/10/2011 5:00pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ANULARE DECIZIE DE PENSIONARE
Scris de: PINTILIE MIRCEA DORIN la data: 12/10/2011 5:00pm
Gen:M
Data nasterii:4 aprilie 1951
Stagiul de cotizare:35 ani si 7 luni
Alte date:Revin la subiectul deschis in 14 si 17 noi 2011.
Am primit decizia de pensionare la data de 4 noi 2011.
Am facut contestatie la Comisia Centrala de contestatii la 16 noi 2011 , in termen legal. Inca nu am primit raspunsul
Conducerea casei de pensii m-a avertizat ca , in situatia in care nu prezint o "adeverinta suplimentara" care poate fi : proces verbal, decizie, tabel, pontaje, etc. care sa intareasca faptul confirmat prin adeverintele depuse la dosar , precum ca am lucrat in gr. a II-a, imi vor anula decizia de pensionare pe care tot ei mi-au dat-o.
Intrebare: 1. O decizie de pensionare poate fi anulata de Casa Judeteana de Pensii care a emis-o , dupa mai bine de 60 de zile ? Din cate cunosc eu , nu exista baza legala in acest sens.
2.Decizia de pensionare este un act de autoritate ,care produce efecte juridice .Inscrierea cu pixul pe decizia de pensionare, ulterior semnarii acesteia, a unor conditionari de punere in plata si fara asumarea responsabilitarii persoanei respective, consider ca este un abuz in serviciu, fals si uz de fals in acte publice si aceasta fapta intra sub incidenta codului penal. Este corect ceea ce am afirmat?
Cu tot respectul pentru Dvs. si ceea ce faceti pentru noi cei multi.
Re: ANULARE DECIZIE DE PENSIONARE
Scris de: la pensie la data: 12/12/2011 8:03am
Ne pare rau dar nu putem comenta mai mult situatia dv si credem ca pentru a lamuri daca cei de la Casa de Pensii pot sa anuleze propria decizie de pensionare trebuie sa va adresati unui avocat specializat in astfel de actiuni.
Opinia noastra este ca o decizie de pensionare poate fi anulata de cel care a emis-o daca aceasta actiune este justificata din punct de vedere legal.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1