Subiect "leii vechi in ROL" Deschis de Argeseanu Ileana la data: 12/11/2011 6:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
leii vechi in ROL
Scris de: Argeseanu Ileana la data: 12/11/2011 6:23am
Gen: F
Data nasterii: 24.08.1951
Stagiul de cotizare: 27 ani si 8 luni
Alte date:in care este asimilat stagiul de cotizare = studii universitare absolvite
Intrebare:Cum transformam salariile exprimate in lei vechi in ROL de astazi: de ex. un salariu tarifar de 2.000 lei din 1974 = cati ROL este astazi ?
Re: leii vechi in ROL
Scris de: la pensie la data: 12/12/2011 8:31am
Nu trebuie sa va preocupe aceste transformari deoarece nu va obliga nimeni sa le faceti.
Inainte de 01 iulie 2005 a fost folosita ca unitate monetara leul vechi (ROL) si toate inscrisurle din acea perioada sunt in lei vechi (ROL) si salariul dv din acea perioada se compara cu salariul mediu pe economie exprimat tot in lei vechi si rezulta un punctaj lunar si anual.
Incewpand cu 01 iulie 2005 s-a folosita ca unitate monetara leul nou (RON) si toate inscrisurle din aceasta perioada sunt in leinoi (RON) si salariul dv din aceasta perioada se compara cu salariul mediu pe economie exprimat tot in lei noi si rezulta un punctaj lunar si anual.
Astfel se pot insuma punctajele anuale inainte si dupa 01 iulie 2005 fara a fi nevoie sa faceti vreo transformare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1