Subiect "intrebare" Deschis de florin la data: 12/11/2011 7:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: florin la data: 12/11/2011 7:29am
Gen:m
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:33
Alte date: casatoriti de 24 ani
Intrebare:As vrea sa stiu daca sotia defunctului poate primi pensie de urmas in cazul in care ea nu are loc de munca si are doar 51 de ani inplinit. Sau daca se poate incadrea la ceva de genul la pensie de urmas anticipata
( nu stiu daca exista modalitatea aceasta )
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 12/12/2011 9:20am
Sotul supavietuitor are dreptul la pensie de urmas astfel :
1- La varsta standard de pensionare daca perioada de casatorie este mai mare de 15 ani (varsta standard de pensionare a sotiei nu o putem preciza deoarece nu i-ati dat data nasterii (dupa varsta are varsta standard de pensionare intre 61 ani si jumatate si 62 ani)
2- Indiferent de varsta si de durata casatoriei daca sotul a murit din cauza unui accident de munca sau boala profesionala si sotia nu realizeaza venituri din o activitate profesionala
3- Daca nu indeplineste conditiile de mai sus si nu realizeaza venituri din o activitate profesionala beneficiaza de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni.
4- Daca sotul supravietuitor nu indeplineste conditiile 1 si 2 , nu realizeaza venituri din o activitate profesionala si are in ingrijire unul sau mai multi copii in varsta sub 7 ani beneficiaza de pensie de urmas pana cand ultimul copil implineste varsta de 7 ani.
Nu exista pensie de urmas anticipata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1