Subiect "Calcul pensie" Deschis de Chirita Dana la data: 12/11/2011 11:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Chirita Dana la data: 12/11/2011 11:24am
Gen:F
Data nasterii:17.04.1952
Stagiul de cotizare: complet de cotizare prevazut de lege, conditii normale de munca este de 28 ani si 2 luni; total de cotizare realizat ete de 39 ani si 10 luni
Alte date:
De curand am primit Decizia de pensie si punctajul calculat de la Casa de pensii. Totodata am primit si un tabel cu datele privitoare la activitatea mea in munca, utilizate de casa de pensii. Pe diferite coloane apar: "Suma contributiva", "Sporuri incluse in salariu (Suma)", "Spor vechime (procente)", "Alte sporuri (suma)" etc. Nu sunt multumita de punctaj si doresc sa-l calculez cu programul Dv. Pentru a-l utiliza corect am nevoie de cateva lamuriri.
Intrebari:
1) Ce se intelege prin "Suma contributiva" si cum este calculata ?
2) Aceasta "Suma contributiva" poate fi trecuta in coloana "Salariul tarifar lunar" din programul D-voastra?
3) In programul Dv., procentul care ilustreaza vechimea in munca (coloana %) se calculeaza din coloana "Salariul tarifar lunar" si ca urmare se adauga la suma din aceasta coloana?
4) "Sporurile incluse in salariu" si "Alte sporuri" din tabelul primit, le insumez si rezultatul il trec in coloana "Sporuri fixe" din program ?
Astept raspunsul Dv. si va multumesc foarte mult.
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 12/13/2011 2:30am
1. Prin suma contributiva se intelege suma pentru care s-a datorat contributie de asigurare sociala (CAS) inainte de aprilie 2001 (salariul tarifar +sporuri in % + sporuri in suma fixa) sau intregul castig pentru care s-a platit CAS dupa aprilie 2001.
Cititi mai mult pe pagina de pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
2. Puteti introduce suma contributiva in coloana salariu tarifar dar in acest caz nu mai completati nimic in coloana sporuri. Aceasta procedura se aplica dupa introducerea in salariu a sporurilor (prevazuta a se face dupa aprilie 1992)
3 si 4 Daca alegeti introducerea separata a salariului tarifar si a sporurilor in % si suma fixa, inainte de aprilie 2001 atunci introduceti salariul tarifar in coloana lui, sprurile in % cumulate in coloana lor si sporurile in suma fixa cumulate in coloana lor. Calculul sumei totale (contributive) se face adunand la salariul tarifar sporurile in % aplicate salariului tarifar si sporurile in suma fixa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1