Subiect "calcul pensie" Deschis de cristi la data: 12/12/2011 4:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: cristi la data: 12/12/2011 4:02am
Gen:m
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:acest calcul esre valabil si in conformitate cu prevederile legi 263/2010 ?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 12/13/2011 4:29am
Daca va referiti la calculul pensiei cu programul de calcul de pe site si dv nu aveti stagii de cotizare in grupele de munca acest calcul este valabil si in conformitate cu prevederile legii 263/2010.
Dar pentru un calcul corect trebuie sa introduceti datele corect.
Referitor la datele introduse avem urmatoarele observatii :
1. Nu cunoastem motivul pentru care ati introdus data de iesire la pensie decembrie 2013. Data corcta (fara reducerea varstei de pensionare) este august 2017.
2. Daca beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentru stagiu de cotizare in grupele de munca comunicati-ne intervalul lucrat in grupele de munca si ce grupe pentru a va calcula punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca.
3. Nu am putut determina daca ati introdus corect sporul de vechime. Pentru a determina acest spor cititi explicatiile nostre de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Perioada facultatii nu intra in calculul vechimii pentru a determina acest spor. Daca aveti dificultati in al determina reveniti si va ajutam.
4. In intrvalele aprilie 2001 –iunie 2007 si dupa ianuarie 2011 salariile luate in calcul au fost limitate la o suma superioara specificata de noi la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.ph
Dv aveti cateva luni depasite dar programul limiteaza automat suma in aceste intervale

Daca cunoasteti pe doamna Nina care are acelasi nume de familie cu dv comunicatii sa revina pe forum pentru a-i da indicatiile necesare corectarii erorii pe care a facut-o si care a compromise in intregime calculul.
Re: calcul pensie
Scris de: nazarie cristian la data: 12/13/2011 6:43am
Gen:
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:33
Alte date:stagiu grupa 1,intre 01.10.1978 - 1.05.1991 si grupa 2, intre 01.05.1991 - 01.01.1994.
introducerea unor ESTIMARI pina in anul 2013,a fost facuta pentru avaluarea cresterii pensiei in cazul in care va trebui sa lucrez pina la acea data.in acest moment nu stiu daca grupa 1 de munca ( desi specificatia din cartea de munca face referire clara la lucrul in subteran - constructia de tunele de metrou- ) va fi echivalata cu CONDITII SPECIALE.
Intrebare:
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 12/14/2011 5:04am
Pentru a va putea calcula punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca trebuie sa definitivati sporurile in aceasta perioada
Conform raspunsului anterior trebuia sa determinati si sa introduceti sporul de vechime si nu ati facut nicio precizare in acest sens si ficat sporurile introduse.
Am determinat noi sporul dv de vechime si acesta este :
Intre august 1982 – august 1983 3 %
Intre septembrie 19823– iulie 1987 6 %
Intre august 1987 – martie 1992 9 %
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 12/20/2011 9:32am
Deoarece nu ati modificat nici pana acum sporurile v-am calculat punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca conform datelor introduse in program si a rezultat un punctaj total suplimentar pentru stagiile in grupele I si II de 11,76452 puncte.
Acest punctaj il introduceti in pagina de intrare in program in caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1