Subiect "pensie de urmas" Deschis de Mihai la data: 12/12/2011 7:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de urmas
Scris de: Mihai la data: 12/12/2011 7:53am
Gen:M
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:32
Alte date:pensionar mai
Intrebare:Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie.
Tatal meu a fost pensionar MAI si a decedat in 2011 la inceput, exista o limita de varsta minima de la care mama poate beneficia de pensia de urmas? Sau poate beneficia de aceasta pensie din orice moment atata timp cat nu realizeaza venit? sau sa nu fie mai mare din 1/4 din mediul brut pe economie?
Va multumesc
Re: pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 12/13/2011 6:55am
Sotul supavietuitor are dreptul la pensie de urmas astfel :
1- La varsta standard de pensionare daca perioada de casatorie este mai mare de 15 ani (varsta standard de pensionare a mamei nu o putem preciza deoarece nu i-ati dat data nasterii
2- Daca nu indeplineste conditia de mai sus si nu realizeaza venituri din o activitate profesionala sau realizeaza venituri din aceasta activitate mai mici de 35 % din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat beneficiaza de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni.
3- Daca sotul supravietuitor nu indeplineste conditia 1, nu realizeaza venituri din o activitate profesionala sau realizeaza venituri din aceasta activitate mai mici de 35 % din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si are in ingrijire unul sau mai multi copii in varsta sub 7 ani beneficiaza de pensie de urmas pana cand ultimul copil implineste varsta de 7 ani.
Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat se stabileste annual sip e anul 2011 a fost stabilit la 2022 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1