Subiect "informstii grupa ll ,pensie anticipata" Deschis de cristina K la data: 12/15/2011 8:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
informstii grupa ll ,pensie anticipata
Scris de: cristina K la data: 12/15/2011 8:48am
informatiiGen:f
Data nasterii:21.07.1955
Stagiul de cotizare:28 ani ,3 luni ,22 zile ,in Ronania ( di care11 ani gr.ll ), 9 ani ,3 luni in Italia.
Alte date:
Intrebare:Din cei 11 ani ,1 an 6 luni am lucrat ca si desenatoare aceasta perioada nu mi-a fost recunoscuta ca si gr. ll , care este motivul ?Referitor la gr. ll , prezentand formularul E 205 la Institutia Italiana , mi-au spus ca ani de grupa nu vin recunoscuti , consider ca este un abuz , va rog sa ma lamuriti daca au dreptate , care este legea , conventia internationala ,vreau sa apelez la forurile superioare chiar si la Minister.Daca as primi pensia anticipata pot sa lucrez ? Va multumesc anticipat .FELICITARI,ESTE UN FORUM UNIC SPECIAL .
Re: informstii grupa ll ,pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/16/2011 7:22am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in Romania, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 21 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni.
Incadrarea in grupele de munca I si II inainte de aprilie 2001 s-a facut conform ordinelor 50/1990 si 125/1990 ale Ministerului Sanatatii si Ministerului Muncii si Ocrotirilor Sociale in functie de conditiile de munca si dupa meserie.
Aceasta incadrare a fost facuta la aparitia ordinului 50/1990 in urma unei documentatii intocmite de angajator care continea si o lista a locurilor de munca si a unor determinari de noxe facute de catre cei autorizati.
Daca refuzul recunoasterii unei anumite perioade s-a bazat pe analiza documentatiei de mai sus nu aveti sanse mari de a castiga recunoasterea stagiului in discutie.
Contestarea privind recunoasterea stagiului de cotizare in grupa de munca se face mai intai catre Comisia Centrala de Contestatii organizate pe langa Casa Nationala de Pensii si apoi la tribunal daca nu sunteti multumita cu solutia data de comisia de mai sus.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 60 ani si 6 luni.
Daca beneficiati de pensie anticipata nu aveti dreptul sa realizati castiguri din o activitate profesionala. Pe perioada in care realizati astfel de venituri aveti obligatia sa informati casa de pensii pentru a va suspenda pensia anticipata partiala.
Multumim pentru cuvintele de apreciere.
Re: informstii grupa ll ,pensie anticipata
Scris de: lascu florentina la data: 12/16/2011 1:01pm
Gen:m
Data nasterii:29.11.1955
Stagiul de cotizare:35 de ani
Alte date:22 de ani jumatate de grupa 2
Intrebare:La ce ani ies la pensie /sau anticipat?
Re: informstii grupa ll ,pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/19/2011 8:27am
Pentru Lascu Florentina
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 29 noiembrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
Pentru stagiul de 22 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 40 ani si 6 luni.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 22 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 5 ani conform careia puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica 29 noiembrie 2015.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1